avsa-adasi-tatil-secenek_08 avsa-adasi-tatil-secenek_07 avsa-adasi-tatil-secenek_06 avsa-adasi-tatil-secenek_05 avsa-adasi-tatil-secenek_04 avsa-adasi-tatil-secenek_03 avsa-adasi-tatil-secenek_02 avsa-adasi-tatil-secenek_01

2020 Turizm Sezonu Ne Zaman Açılacak : Bakan Tarih Verdi

✆ Haberler
 • İLK YORUMU SEN YAZ!
 • 2020-sezonu-ne-zaman-acilacak

  2020 Turizm sezonunun ne zaman açılacağı konusunda konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy iç turizmde mayıs sonunda iç turizmde hareketlilik başlayacak dedi. Nisan sonu Mayıs başında ülkemizde seyreden covid-19 pandemi vakasında kırılmaların olabileceğini belirten Bakan Ersoy Mayısın sonuna doğru normalleşmenin olabileceğini düşündüğünü söyledi.

  AVŞA ADASI’NDA TURİZM SEZONU AÇILDI

  ersoy-turizm-bakani

  TURİZM BAKANI : MEHMET NURİ ERSOY

  TURİZMDE SERTİFİKASYON DÖNEMİ BAŞLIYOR

  Bakan Ersoy “Corona olmayan alanlar için uluslararası kabul gören bir sertikasyon bir sistemi oluşturuyoruz. Tesislerde sertifikasyon dönemi başlayacak. Tesislere önlemleri aldıktan sonra sertifika verilecek.” dedi.

  İÇ TURİZM

  Mayıs’ın ikinci haftası vaka sayılarında normalleşmenin yaşanması halinde ülke içi turizm trafiğinin Mayıs sonunda başlayacağına inanıyorum. Normalleşmeyle birlikte vatandaşlarımız tatillerine gitmeye başlayacaklar.
  Antalya’da normalleşme şimdiden başladı. Rakamlar her geçen gün lehimize doğru düzeliyor. İç turizm açısından toplum disiplini hiç bozulmadan bu şekilde devam ederse Mayıs sonu gibi iç turizmin hareketlenmeye başlayacağını söyleyebilirim.

  TURİZMDE SERTİFİKASYON SİSTEMİ
  Biz yeni bir projeyi hayata geçirmeyi başladık. Sertifikasyon sürecini başlattık. Coronasız alanları sertifike eden bir sistem… Bu hafta ilk toplantısını yaptık. Bir komisyon oluşturduk; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra bu konuyla ilişkin tüm STK’lar da bu noktada görev alacak.
  Aşama aşama geliştiriyoruz. Öncelikli olarak uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi gerçekleştireceğiz.

  SERTİFİKASYON SİSTEMİNİN ÜÇ AYAĞI
  Turizmin üç ayağı var. Birincisi ulaşım ayağı, ikincisi tesisler, üçüncüsü bu ikisini kullanacak olan yolcular. Ulaşımda araçların sterilizasyonu, araç personelinin bağışıklık belgesi, personelin pandemi eğitimi alması.

  TURİSTİK TESİSLER KAPSAMINDA NELER UYGULANACAK?
  Tesislerden kastımız oteller, hava limanları, restoranlar, acentalar, müzeler ve ören yerleri bütün bunlar tesis olarak sınıflandıracağımız yerler. Burada da alan sterilizasyonu çok önemli, mekanın güvenli sosyal mesafe standartlarına göre düzenlenmiş olması. Tesis içerisinde gerekli donanıma sahip sağlık personelinin ve ekipmanının bulundurulması, termal kontrol sistemleri ve “stay safe” belgelerinin düzenli olarak verilmesi yine personelin bağışıklık sistemi belgesinin ve pandemi eğitimi belgesinin alınmış olması gibi bir dizi önlemler var.
  Uluslararası otoritelerle görüşmelerimizin ardından yolculardan da ne tür bağışıklık belgeleri isteneceği ile ilgili bir mutabakat sağlanacak. Biz bunları bir çatı sertifikasyon sistemi altında toplayacağız.

  SİSTEM TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK
  Bu bizim kendi geliştirdiğimiz, muhtemelen tüm dünyaya da örnek olacak bir sistem…

  “MAYIS SONUNA TESİSLERİN SERTİFİKAYI ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
  Aşamalı bir şekilde tüm STK’ları komisyona dahil ederek hızlı bir şekilde Mayıs’ın ilk haftası bu sertifikasyon sistemini sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Mayıs sonuna kadar da aşamalı bir şekilde turistik tesislerin bu sertifikayı almasını sağlayacağız.

  TURİSTİK İLÇELER İÇİN SAĞLIK ALT YAPISININ HARİTASI ÇIKARILACAK
  Diğer yandan özellikle turizm bölgelerimizde turistik ilçe bazında sağlık altyapısı haritasını çıkarıyoruz. O bölgedeki hastanelerin ne kadar yoğun bakım yatak kapasitesi var, ne kadar ventilatör kapasitesi var bunları gösteren bir planı tur operatörlerinin hizmetine sunacağız. Sağlık altyapımızın belgelendirilmesi lazım.

  ÜÇÜNCÜ AŞAMA: HAVA LİMANI BAZINDA UÇUŞLARIN BAŞLAMASI
  Bunları tamamladıktan sonra artık üçüncü aşamaya geçmiş olacağız. Bundan sonra karşılıklı mutabakat halinde ülkelerle anlaşarak havalimanı bazında aşamalı bir zaman planı dahilinde uçuşları başlatıyor olacağız. Türk Hava Yolları da, havalimanları da komisyon içerisinde, turizm paydaşlarının tamamını aşamalı şekilde komisyonun içine dahil ediyoruz.
  Çatı sertifikasyonda muhtemelen yabancı sertifika şirketlerini de kullanacağız. Yurt dışında bir algı yaratmak istediğimiz için uluslararası firmaların da içinde olduğu bir sistem geliştireceğiz.

  DIŞ TURİZM

  İlk etapta Asya ülkelerinden gelişlerin başlayacağını düşünüyorum. İkinci aşamda Almanya ve Avusturya hızlı toparlıyor. Orta Avrupa ülkeleri ve bazı Kuzey Avrupa ülkeleri hızlı toparlıyor. Onlar Haziran’ın ortasından sonra aşamalı bir şekilde açılmaya başlar diye düşünüyorum. Rusya ve İngiltere’de belirsizlik devam ediyor. Onlar Temmuz sonunu bulabilir. Bazı Afrika, Ortadoğu ülkeleri açılabilir.

 • Görüntülenme : 6.860 views
 • Yazar :
  2020 Turizm Sezonu Ne Zaman Açılacak : Bakan Tarih Verdi yorumları