11.194 views (Görüntülenme)
avsa-2016-1

AVŞA 2016

  • Balıkesir ili Marmara Adalar Belediyesi’ne bağlı olan Avşa Adası Kapıdağ Yarımdası’nın uzantısı görümünde olup nüfusu kış aylarında 2500 civarında iken yaz aylarında ise 130 bini bulmaktadır.

Avşa Adası Konumu

İlçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıkta olan Avşa Adası’nın eski adı Türkeli’dir.  2005 yılında değiştirilerek Avşa ismini almıştır. Bu isim Rumlar zamanında kullanılan “Afissia” isminden gelmektedir. Avşa’da Ada otelleri konseptinde onlarca otel ve 200′den fazla pansiyon bulunmaktadır.Avşa Adası’na Ulaşım

Erdek’ten Gestaş arabalı gemi ile 1 saat 30 dk., hızlı deniz otobüsü Budo ile 45 dk.’da ulaşım sağlanabilmektedir. İstikameti İstanbul olan misafirler ise yaz aylarında İDO seferleri ile 2 saat 30 dk’da, Tekirdağ’dan ise arabalı deniz feribotu ile 3 saatte Avşa’ya gidilebilmektedir.


Marmara Adası’nın 3 Büyük Adası’ndan Biri!

Uzunluğu 7 km, genişliği 4 km. olan Avşa Adası’nda yaz aylarında 90.000 – 130.000 tatilci kapasitesi ile 300′den fazla turistik tesis yer almaktadır. Ada’da 50′den fazla plaj bulunmaktadır. En ünlü plajları Altınkum, Çınar, Karadut, Çilek, Kadınlar Plajı ve Kumtur’dur. Sakin ve bir o kadar eğlence dolu bu plajlar adanın Yiğitler Köyü mevkiinde yer almaktadır.

Avşa Adası geçtiğimiz 2016 yaz sezonu ramazan bayramı tatili süresince aynı anda 130 bin kişiyi ağırlayarak bölgede kırılması güç bir rekora imza atmış ülke gündeminde ana haber bültenlere konu olmuştur. 2017 yaz sezonu için şu günlerde ada da başlayan revizyon çalışmaları ise hızla sürmektedir. Bu çalışmaları iskele restaurant, cafe ve pastane projeleri ile kapalı pazar yeri yenileme çalışmaları izlemektedir.

Harita Konumu
Avşa Adası Nerede? hakkındaki yorumlar

Avşa Adası Nerede?” için 1 Yorum yapılmış

  1. özlem ve murat

    04 Oca. 2017

    Gectigimiz yaz bu siteden Cane Moteli kesfettik.. Atilla bey ve semra hanim bize gosterdikleri ilgiden dolayi tesekkur ederiz.

    Yoruma cevap ver

Avşa Adası Tatil RehberiAvşa Adası İndirimli Otel Bülteni