avsa-adasi-tatil-secenek_08 avsa-adasi-tatil-secenek_07 avsa-adasi-tatil-secenek_06 avsa-adasi-tatil-secenek_05 avsa-adasi-tatil-secenek_04 avsa-adasi-tatil-secenek_03 avsa-adasi-tatil-secenek_02 avsa-adasi-tatil-secenek_01

Avşa Adası Nesi Meşhur?

 • İLK YORUMU SEN YAZ!
 • avsa-adasi-meshur-uzumu

  Avşa Adası Nesi Meşhur? diye arama yapan misafirlerin karşısına ilk olarak Avşa Adası’nın Dünyaca ünlü ada karası üzümü çıkmaktadır. Avşa’nın Rumlar döneminden kalan mirası niteliğindeki ada karası üzümü halen varlığını az sayıda da olsa ada çevresindeki bağlarda sürdürmektedir. Eylül döneminde hasat edilen meşhur üzümlerden sadece şarap yapılmaktadır. Dolayısı ile Avşa Türkiye genelinde meşhur şarapları ile ün yapmıştır. Büyülübağ, Bortaçina, Kardeşler ve Mert Bağcılık şarapları seçkin satış noktalarında ve Avşa’daki fabrika satış mağazalarında satılmaktadır.

  Avşa’nın meşhur yemekleri nelerdir?

  Avşa’nın meşhur yemekleri arasında akla ilk olarak peynirli patlıcan mezesi gelmektedir. Peynir helvası da evlerde hanımların yaptığı bir diğer geleneksel yiyecektir. Avşa’da meşhur olarak diyebileceğimiz ada ile özleşmiş bir diğer yiyecek ise deniz mahsüllerinden kış aylarında çıkan uskumru balığıdır. Avşa çevresinden tutulan karides, kırlangıç ve mezgit balıkları da Yiğitler Limanı’nda son bahar döneminde akşam saatlerinde teknelerde satılmaktadır. Avşa’dan meşhur olarak sevdiklerinize hediye olarak götürebileceğiniz Bortaçina soğuk sıkım zeytin yağlarıdır.

  kokotek-avsa-adasi-ne-yenir (5)

  Avşa’da Meşhur Yiyecekler nelerdir?

  Avşa’da özlemini kış aylarında duyduğumuz yaz aylarında Avşa’da sunulan lezzetler; Kokotek Kokoreç, Özkaymak ve Roma Dondurma, Tamburger Waffle-Kumpir, Balıkçı Erol’un mezeleri, Avşa Pastanesi’nin ürünleridir.

 • Görüntülenme : 2.165 views
 • Yazar :
  Avşa Adası Nesi Meşhur? yorumları