Balıkesir’in en kuzeyinde ve kıyısında yer alan ilçesidir. Ülkemizde en değerli turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Kış mevsimlerinde büyük ilçe nüfuslarına sahiptir ve tatil zamanlarında birçok bölgede nüfus kapasitesini aşmaktadır. Eski tarihte birçok önemli gelişimlerin yaşandığı ve çeşitli uygarlıkların var olduğu ülkemizin en önemli ilçelerindendir.

Erdek 2014

Erdek 2014


Ekonomik olarak geçim genellikle Turizm ve tarım ile sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra denize kıyı olması nedeniyle balıkçılıkta popüler meslekler arasındadır. Erdek kültür bakımından geçmiş yıllarda Yunanistan göç eden Pomak köylerine sahiplik etmektedir. Bu yüzden birçok köyde halen Pomakça konuşan kişilere rastlayabilirsiniz. Otlu ve yağlı yemekleri ile meşhur olan Erdek tatil yapmak için tercihleriniz arasına eklenebilir. Ayrıca bu şirin tatil beldesinin iskelesi adalara geçit noktasıdır. Avşa Adası, Marmara ve diğer adalara ulaşım Erdek iskelesinden kalkan deniz otobüsleri ve feribotlarla yapılır.

erdek-zeytinli-adasi

Erdek Zeytinli Adası

Erdek’te gezilecek yerler

  • Kyzikos Antik Kent

Erdek gezilecek yerler arasında listemizin birinci sırasında, Kyzikos antik kent yer alıyor. Ülkemizde kısmen ayakta bulunan antik kentler arasında olması dikkatleri üzerine çekiyor. Eski dönemlerde Dolionlar tarafından kurulmuş ve dönemin kralın adı verilmiştir. Antik çağdan kalan kalıntılar yaklaşık 11 km2’lik alanda yayılmıştır.

  • Kirazlı Manastırı

Antik çağlardan kalan ve döneminde Didumus Dağı olarak tanınan manastır. Kilise ve yapı gruplarından oluşan, Rumların kullandığı dini bir yapıttır. Aynı zamanda dünyanın 7 harika arasında yer alan Hadrianus Mabedi kalıntılarını da burada görebilirsiniz.

  • Zeytinli Adası

Erdek’ten 5 dk gibi sürede tekne kiralama yöntemi ile ulaşılabilen bu şirin ada Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunmakta olup her yıl belli zaman dilimlerinde üniversitelerin kazı çalışmalarının gerçekleştiği arkeolojik bir müzedir.

  • Sahil ve Plajlar

Erdek sahillerinde çakıl ve taşlara kolay kolay rastlanmadan, renkli kum şeritlerini kolaylıkla görebilirsiniz. Plaj oldukça büyük bir alanda bulunmakta ve Edincik tarafından başlayıp Çuğra’ya kadar uzanmaktadır. Sahil yakınlarında çok rahat bir şekilde konaklama yerleri ve kamp alanları bulabilirsiniz.

erdek-avsa-tur

Erdek Avşa Tur Gemisi

Erdek’te yapabileceğiniz aktiviteler

Bölgede birçok kafe ve restoranda canlı müziklere rastlayabilirsiniz. Eşsiz müzikler ile sevdikleriniz ile harika zaman geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Kapıdağ Yarımadası kısmında kıyının tamamında uygun fiyatlı tekne turlarına katılabilirsiniz ve eşsiz manzaraları keşfedebilirsiniz. Yaz aylarında tekne turları Avşa, Marmara ve Ekinlik Adalarına gerçekleşmektedir. Bu turları sadece tekne ile değil çevrede bisiklet kiralayabilir ve toplu bir halde gezebilirsiniz.

Toplu olarak yapılan Erdek doğa yürüyüşlerine katılabilir ve yeni kişiler ile tanışarak hoş zaman geçirebilirsiniz. Erdek tatil yapmak için sakin, huzurlu ve bir o kadar güvenli bir tatil yeridir. Mutlaka tatilcilerin gidip görmesini şiddetle tavsiye ederiz.

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş!
Harita Konumu
2.237 views (Görüntülenme)
Erdek hakkındaki yorumlar

Avşa Adası Tatil Rehberi