avsa-adasi-tatil-secenek_08 avsa-adasi-tatil-secenek_07 avsa-adasi-tatil-secenek_06 avsa-adasi-tatil-secenek_05 avsa-adasi-tatil-secenek_04 avsa-adasi-tatil-secenek_03 avsa-adasi-tatil-secenek_02 avsa-adasi-tatil-secenek_01

Erdek (Avşa’ya Yakın Gezilecek Yerler, Tarihi, Fotoğrafları)

 • İLK YORUMU SEN YAZ!
 • erdek
  Erdek; Balıkesir’in en kuzeyinde ve kıyısında yer alan Balıkesir, Bursa, Eskişehir, İstanbul ve diğer illerden Avşa‘ya gitmek için geçit noktası olan ilçesidir. Ülkemizde en değerli turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Kış mevsimlerinde büyük ilçe nüfuslarına sahiptir ve tatil zamanlarında birçok bölgede nüfus kapasitesini aşmaktadır. Eski tarihte birçok önemli gelişimlerin yaşandığı ve çeşitli uygarlıkların var olduğu ülkemizin en önemli ilçelerindendir. Erdek’in Belediye Başkanı Burhan Karışık, Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy’dur.

  Ekonomik olarak geçim genellikle Turizm ve tarım ile sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra denize kıyı olması nedeniyle balıkçılıkta popüler meslekler arasındadır. Erdek kültür bakımından geçmiş yıllarda Yunanistan göç eden Pomak köylerine sahiplik etmektedir. Bu yüzden birçok köyde halen Pomakça konuşan kişilere rastlayabilirsiniz. Otlu ve yağlı yemekleri ile meşhur olan Erdek tatil yapmak için tercihleriniz arasına eklenebilir. Ayrıca bu şirin tatil beldesinin iskelesi adalara geçit noktasıdır. Avşa Adası, Marmara ve diğer adalara ulaşım Erdek iskelesinden kalkan deniz otobüsleri ve feribotlarla yapılır.

  erdek-zeytinli-adasi

  Erdek Zeytinli Adası

  Erdek’te gezilecek yerler

  • Kyzikos Antik Kent

  Erdek gezilecek yerler arasında listemizin birinci sırasında, Kyzikos antik kent yer alıyor. Ülkemizde kısmen ayakta bulunan antik kentler arasında olması dikkatleri üzerine çekiyor. Eski dönemlerde Dolionlar tarafından kurulmuş ve dönemin kralın adı verilmiştir. Antik çağdan kalan kalıntılar yaklaşık 11 km2’lik alanda yayılmıştır.

  erdek gezilecek yerler

  • Kirazlı Manastırı

  Antik çağlardan kalan ve döneminde Didumus Dağı olarak tanınan manastır. Kilise ve yapı gruplarından oluşan, Rumların kullandığı dini bir yapıttır. Aynı zamanda dünyanın 7 harika arasında yer alan Hadrianus Mabedi kalıntılarını da burada görebilirsiniz.

  • Zeytinli Adası

  Erdek’ten 5 dk gibi sürede tekne kiralama yöntemi ile ulaşılabilen bu şirin ada Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunmakta olup her yıl belli zaman dilimlerinde üniversitelerin kazı çalışmalarının gerçekleştiği arkeolojik bir müzedir.

  • Sahil ve Plajlar

  Erdek sahillerinde çakıl ve taşlara kolay kolay rastlanmadan, renkli kum şeritlerini kolaylıkla görebilirsiniz. Plaj oldukça büyük bir alanda bulunmakta ve Edincik tarafından başlayıp Çuğra’ya kadar uzanmaktadır. Sahil yakınlarında çok rahat bir şekilde konaklama yerleri ve kamp alanları bulabilirsiniz.

  erdek-avsa-tur

  Erdek Avşa Tur Gemisi

  Erdek’te yapabileceğiniz aktiviteler

  Bölgede birçok kafe ve restoranda canlı müziklere rastlayabilirsiniz. Eşsiz müzikler ile sevdikleriniz ile harika zaman geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Kapıdağ Yarımadası kısmında kıyının tamamında uygun fiyatlı tekne turlarına katılabilirsiniz ve eşsiz manzaraları keşfedebilirsiniz. Yaz aylarında tekne turları Avşa, Marmara ve Ekinlik Adalarına gerçekleşmektedir. Bu turları sadece tekne ile değil çevrede bisiklet kiralayabilir ve toplu bir halde gezebilirsiniz.

  Toplu olarak yapılan Erdek doğa yürüyüşlerine katılabilir ve yeni kişiler ile tanışarak hoş zaman geçirebilirsiniz. Erdek tatil yapmak için sakin, huzurlu ve bir o kadar güvenli bir tatil yeridir. Mutlaka tatilcilerin gidip görmesini şiddetle tavsiye ederiz.

  9.583 views (Görüntülenme)
  Erdek (Avşa’ya Yakın Gezilecek Yerler, Tarihi, Fotoğrafları) yorumları