avsa-adasi-tatil-secenek_08 avsa-adasi-tatil-secenek_07 avsa-adasi-tatil-secenek_06 avsa-adasi-tatil-secenek_05 avsa-adasi-tatil-secenek_04 avsa-adasi-tatil-secenek_03 avsa-adasi-tatil-secenek_02 avsa-adasi-tatil-secenek_01

Midye Çiftlikleri Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

✆ Haberler
 • İLK YORUMU SEN YAZ!
 • midye-dolma-avsa-adasi-marmara

  Marmara Adası’ndaki Midye çiftlikleri hakkında bilinmeyen gerçekleri zevkle yediğimiz Marmara’nın meşhur midyecisinin üreticilerinden Marmara Deniz Ürünleri Ltd. Şti. adına Engin Algan Avşa Adası Tatil Rehberi’ne anlattı.  Marmara Adası’nın doğusundaki Gündoğdu Köyü’nde kurulu olan midye üretim çiftliği “çevreye zararlı mı?” ,  “midye çiftlikleri denizi kirletir mi?” “midye çiftlikleri çevredeki denizleri girilmeye engel mi?” gibi akıllardaki bilinmeyen soruların cevapları özel haberimizde.

  Güzel ülkemiz çevresel açıdan zor günler geçiyor. Üzülerek görüyoruz ki, kamuoyunda oluşan çevre duyarlılığı, kimi çıkar sahiplerine de fırsat olarak görünüyor.

  Sapla saman birbirine karıştırılıyor. Doğaya zararlı çalışmalara karşı olmaya çabalarken, doğaya ve ekonomiye zararı değil yararı olan midyecilik yatırımlarımızla ilgili kasıtlı yalan bilgiler yayılıyor.

  Marmara Adası’nın doğusunda yer alan Gündoğdu Köyü’ne kuş uçuşu 700 metre ve 1300 metre uzaklıkta olan iki koyda her türlü izni alınarak kurmakta olduğumuz midye çiftliklerimiz yalanlarla karalanmaya çalışıyor.

  Aşağıda kasıtlı çevrelerin bilerek, iyi niyetli bazı kişi ve kuruluşların da bilmeyerek yaydığı yanlış bilgileri tek tek yanıtlamaya çalışacağız.

  Yalan: MİDYE ÇİFTLİKLERİ DENİZİ KİRLETİR 

  Gerçek: HAYIR KESİNLİKLE KİRLETMEZ

  Önce midye yetiştiriciliği konusunda kulaktan dolma bilginin yarattığı algı kirliliğini gidermek, konuyu berraklaştırmak isteriz. Çünkü midye de bizzat denizin içinde bunu yapıyor; planktonlarla besleniyor. Bu da çiftlik olan bölgelerde suyun berraklaşması ve denizin altındaki tür çeşitliliğinin artması demek. Midye yetiştiriciliğinin dışarıdan yem ilavesi ve ilaçlamaya ihtiyaç duymaması da başka bir avantaj. Bu, dünyanın su götürmez şekilde en sürdürülebilir gıda üretim yöntemi.

  Özetle; midye çiftliği kurulan denizlerde balığın bile bereketi artıyor. Buna rağmen midye çiftliklerini doğaya zararlıymış gibi göstermek bilimsel gerçekliklerle çelişiyor.

  Biz “uzun halat sistemi”yle midye yetiştiriciliği yapıyoruz. Bu yöntemi özellikle tercih ettik. Çünkü bu yöntemde halatların tamamı, şamandıraların da %80’i denizin içinde kalarak görüntü kirliliği yaratmıyor. Ayrıca özellikle tercih ettiğimiz vida çapa sistemiyle deniz tabanı ekolojisine de zarar vermiyoruz.

  Yalan: MİDYECİLİK YÜZÜNDEN İŞSİZ KALACAĞIZ

  Gerçek: KİMSE İŞİNDEN OLMAYACAK, AKSİNE YENİ İŞ ALANI YARATILACAK

  Kuracağımız iki çiftlik, bölgede yıllık 2 milyon TL  katma değer yaratacak. Aynı zamanda 8 aileye istihdam sağlayacak. Hiç kimse işinden olmadığı gibi, yeni iş olanakları oluşturacak bir girişimde bulunuyoruz.

  Yalan: KOYLARIMIZI ELİMİZDEN ALIYORLAR, KÖYLÜ YÜZEMEYECEK

  Gerçek: KÖYLÜLERİMİZİN YÜZMESİNİ ENGELLEMEYECEĞİZ

  Türkiye Cumhuriyeti’nde koylar ve denizler halkımıza aittir. Kimse, kimsenin elinden alamaz. Kaldı ki kurulacak midye çiftlikleri sahilden 30 ila 80 metre uzaklıkta ve 10 metre derinlikte yer alıyor. Burada insanlarımızın yüzmesini engelleyecek değiliz. Çiftliklere denizden 200 metre yaklaşma mesafesi olması bilgisi çarpıtılıyor ve sahildenmiş gibi bir izlenim oluşturuluyor. Karşılıklı konuşulduğu takdirde tabii ki bu sahil, Gündoğdu köylülerinin kullanımına her zaman açık kalacak.

  Yalan: KÖYLÜLER ZEYTİNLİKLERE ULAŞAMAYACAK

  Gerçek: KÖYLÜLER HİÇBİR ZORLUK YAŞAMAYACAK

  Deniyor ki civarda köylülerin sadece sandalla ulaşabildiği zeytinlikler var, köylüler zeytinliklerine ulaşamayacak. Bu iddiayı anlamakta zorlanıyoruz. Çünkü bilinir ki zeytini ilaçlamak ve toplamak için traktör, doğal olarak da traktör yolu gerekir. Zaten bir traktör yolu da zeytinliklerin arasından sahile kadar inmektedir. Traktörün girdiği yere sandalla gidip ulaşamama iddiasını anlayamıyoruz.

  Yalan: BİZİMLE KONUŞMUYORLAR

  Gerçek: HERKESLE KONUŞUYORUZ VE KONUŞACAĞIZ

  Bizim yaptığımız işle ilgili hiçbir şüphemiz yok. Bu işin ne doğaya, ne turizme, ne de bölge köylülerine bir zararı yok, tam aksine faydası var. Hem ekonomiye faydalıyız, hem deniz florasına, hem de suyun berraklaşmasına. Tüm söylediklerimiz bilimsel bir gerçek.

  Basına, bölge köylüsüne, çevreci kuruluşlar ve bilim insanlarına diledikleri yerde bilimsel gerçekleri tüm detaylarıyla anlatmaya hazırız.

  İnsanlar konuşa konuşa anlaşır. Çevre duyarlılığının haklı olarak had safhada olduğu ülkemizde, bilgisizlikten ötürü tedirginlik duyabilecek her vatandaşımızla, her türlü platformda bir araya gelmeyi ve konuşmayı borç biliriz.

  Saygılarımızla,

  Marmara Deniz Ürünleri Ltd. Şti.

  Engin Algan

  ÖZEL HABER

 • Görüntülenme : 4.856 views
 • Yazar :
  Midye Çiftlikleri Hakkında Bilinmeyen Gerçekler yorumları