Avşa Adası Nerede ve Nereye Bağlı?

Avsa-adasi-nerede

Avşa Adası, Balıkesir ili Marmara ilçesine bağlı bir mahalledir. Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısı şeklinde görünmektedir ve 7 km uzunluğunda ve 4 km genişliğindedir. İlçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıktadır.

Avşa’nın ismi Orta Çağ’da Afissia’dır. Cumhuriyet döneminde ilk adı Türkeli’dir. 2005 yılında Resmi Gazete kararı ile “Avşa Adası” olarak ismi değişmiştir.

avsa-adasi-sahil

AVŞA SAHİLİ

Avşa Adası Nereye Bağlı?

Avşa Adası Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlıdır. Balıkesir il sınırları içerisinde olan ada için Avşa Adası nereye bağlı sorusunun cevabı internette bazı kaynaklarda İstanbul yada Tekirdağ’ın ilçesi olarak belirtilse de resmi kayıtlarda bu böyle değildir. Bunun sebebi İstanbul ve Tekirdağ’a yakın olan ada yaz aylarında yerli turistlerin akınına uğramaktadır.

AVŞA ADASI - MARMARA ADASI

AVŞA ADASI BALIKESİR

Adanın bu kadar çok tercih edilme sebepleri arasında ulaşım kolaylığı (3-4 saatte tatildesiniz), uygun konaklama seçenekleri(kişi başı 500 TL’den başlayan), denizinin temiz ve koy sayısının fazla olması (7 farklı plajı var), gece hayatının güzelliği(3 disco, 5 bar) gelmektedir. Doğa güzelliği ile kendine hayran bırakan Avşa Adası’na nasıl gidilir sorusunun cevabı için linkimizi takip edebilirsiniz. Güncel feribot seferleri için de sitemizden doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Güncel konaklama seçenekleri içinse Avşa Adası otelleri sayfamız sizlere 100’e yakın seçenek sunan güncel tatil rehberidir.

Avşa Adası’nın İl ve İlçe Merkezine Uzaklığı

Konum olarak Marmara ilçe merkezine 11 km, Balıkesir il merkezine 155 km uzaklıktadır. Deniz yolculuğu ile Tekirdağ’a 32,2 mil, 84,6 mil ve Erdek’e 17,3 mil uzaklığındadır.

avsa-adasi-nerededir

AVŞA ADASI SAHİLİ

Doğa güzellikleri ile dikkat çeken Avşa‘da görülmeye değer on dan fazla koy vardır.

avsa-adasi-koylari

KARADUT KOYU

Bölgenin doğal güzellikleri koylarıdır. En popüler koyları sırası ile şu şekildedir; Yiğitler, Altınkum, Tavşanlı, Karadut, Çınar, Kumtur, Mavi Koy ve Manastır.

Avsa-yaz-sezonu

EĞLENCE HAYATI

Yaz aylarında eğlence sektörü ve konaklama hizmeti adanın ekonomisini canlı tutar. Üç farklı disco ve beş gece kulübü yaz aylarında hizmet vermektedir. Yeni nesil meyhane konseptindeki restaurantları ve geleneksel meyhane tarzındaki et balık lokantaları ile her kesimden tatilci tarafından tercih edilir. Turizm otelcilik anlamında aynı anda iki yüz bin tatilciyi ağırlayabilecek kapasitedir.

Kış aylarında yerli ada halkı geçimini yaz aylarında kazandığı pansiyon hizmetlerinden sağlar. Ekonomik bir diğer kaynağı ise tarım sektörüdür. Zeytin ve zeytinyağı üretimi ile birlikte şarapçılık atadan kalma meslektir Avşa’da.

Adakarası üzümü üretimi ile bağcılık ve bu üzümlerden yaz sonunda yapılan şarapçılık ekonomik kaynakları arasındadır. Adada son yirmi yılda artan yapılaşma sonrası inşaat sektörü de kış aylarında beş binden fazla inşaat işçisinin başka şehirlerden gelerek geçim kaynağı haline gelmiştir.

avsa-adasi-ilk-yerlesim-yeri-manastir-koyu

MANASTıR KOYU

Avşa Adası’nın İlk Yerleşim Bölgesi Neresidir?

ilk yaşam bölgesi Manastır Mevkii’dir. Şuan ki Beyaz Saray Koyu da Manastır Mevkii’ndedir.

avsa-adasi-beyaz-saray-koyu

BEYAZ SARAY KOYU

Rumlar döneminde Gedeon’a, Patrikhane tarafından verilen 1892 tarihli vasiyetnamede Avşa’nın adı “Ausia” olmuş “Afissia” olarak yazılmıştır. Cumhuriyet ile birlikte Türkçe’de “Avşa” adını almıştır. Tarih boyunca farklı kültürlerin izlerini taşıyan bir yerdir. Araplar, Rumlar ve Türkler gibi çeşitli milletler bu adada yaşamıştır. Hatta eski taş devrinden günümüze kadar pek çok medeniyet bu güzel adayı evi yapmıştır. Bizans Dönemi’nde, ada stratejik bir amaçla kullanılmış ve o dönemdeki adı “Afousia” olarak anılmıştır.

672 ile 678 yılları arasında İstanbul’u kuşatan Arap orduları, Avşa Adası’nı yerleşim yeri olarak kullanmışlardır. Yıllar içinde Türkleşen Araplar nedeniyle ada, Osmanlı Dönemi’nde “Araplar Adası” olarak bilinmiştir. Mübadele Antlaşması’nın imzalanmasıyla birlikte adada yaşayan Rumlar Yunanistan’a gönderilmiş ve ada Türkler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu dönemden sonra adadaki tarım faaliyetleri durmuştur.

Cumhuriyet Dönemi’nde, ada kısa bir süre “Türkeli” olarak adlandırılmıştır. Ancak sonrasında yapılan düzenlemelerle ada, “Avşa” ismini almıştır. Günümüzde Avşa Adası, turistik bir cennet olarak bilinir ve ziyaretçilere plajları, tarihi dokusu ve unutulmaz deneyimler sunar.

Avşa; Marmara Denizi’nde Marmara, Paşalimanı ve Avşa Adası olarak 3 büyük takımadalardan birisidir. Marmara Denizi’nde Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısı görünümündedir. Diğer komşu adalar ile arasındaki derinlik 16-35 metre arasında değişmektedir. Avşa’nın uzunluğu 9 km, eni 4 km ve toplam yüz ölçümü 36 kilometrekaredir.

Avşa Adası iklim yapısı olarak Marmara’nın orta bölümünde olduğundan dolayı Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin karışık bir oluşumunu taşır. En soğuk ayı ocak olup en sıcak ayı temmuzdur. Yaz aylarında nemli bir hava olur. Deniz suyu çok tuzlu olmadığı için denizden çıktığınızda yanma gibi hisler vücutta oluşmaz.

avsa-adasi-feribot-ulasim

FERİBOT ULAŞIM

Sadece deniz yolu ile ulaşmak mümkündür. Gemi ile Erdek’ten Gestaş arabalı gemi ile 2 saat 30 dk., ulaşım sağlanabilmektedir. İstikameti İstanbul olan misafirler ise yaz aylarında İDO seferleri ile 3 saat 30 dk’da, Tekirdağ’dan ise arabalı deniz feribotu ile 4 saatte Avşa’ya gidilebilmektedir. Bakınız;  Avşa Adası’na Ulaşım

avsa-adasi-denize-sifir-pansiyonlar-sahil

DENİZE SIFIR PANSİYON MANZARASI

Yatak Kapasitesi

Avşa’da 20 adet otel ve 350 farklı pansiyon yaz aylarında 200.000 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.

avsa-adasi-merkez

ADA MERKEZİ

Adaya geldiğinizde üzüm bağları ve hemen yanındaki şarap fabrikalarını ziyaret yapabilir ve adanın meşhur koylarını gezebilirsiniz. Ada turunuzu ATV motosiklet kiralayarak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Eğer gece hayatını seviyorsanız adanın ünlü disco ve barlarında eğlenebilirsiniz.

avsa-adasi-uzum-baglari

COĞRAFİ TESCİLLİ “ADA KARASI” ÜZÜM BAĞLARI

Ada merkezine beş dakika mesafedeki Yiğitler Köyü’nü de rotanıza mutlaka eklemelisiniz. Bu harika gezi planı sonrasında Avşa merkezde rıhtımda çay veya kahve içip dinlenebilirsiniz.

avsa-adasi-gece-hayati

GECE HAYATI : YAREN TÜRKÜ BAR

Avşa’yı bu kadar popüler kılan bir diğer özelliği ise kesinlikle eğlence hayatıdır. Barlar Sokağı üzerinde yaz aylarında hizmet veren 4 club-bar, merkezde 2 canlı müzik mekanı, sayısı her sene artan 5’ten fazla canlı müzik fasıl restaurantı ve 3 büyük diskosu ile bölgenin en büyük eğlence merkezidir.

Avşa Adası Tatil Rehberi

Avşa Adası Tatil Rehberi

Avşa Adası Nasıl Bir Yer?

Öncelikle Avşa’nın dört tarafının sularla çevrili bir kara parçası yani ada olduğunu belirtelim. Kendine hayran bırakan denizi ve kumsalı ile uygun fiyatlı ve bir o kadar eğlence dolu tatil yeridir.  Bunun sebebi bölgenin isminin özellikle yaz aylarındaki dini bayram tatillerinde yaşadığı %100 doluluk ile ulusal TV, gazete ve diğer basın mecralarında öne çıkmasıdır.

Avşa Adası; tatil beldesi okulların kapanması ile birlikte temmuz – ağustos aylarında İstanbul, Tekirdağ ve Bursa başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından gelen yerli ve yabancı turistler ile dolup taşan tatil bölgesidir Bölgenin bu kadar popüler olmasında 4 etmen vardır. Bunlardan ilki ulaşımı tek feribot ile kolaydır. İkincisi konaklama fiyatlarının uygun olması, Üçüncüsü gece hayatı ve doğasıdır.
Marmara Adalar Belediyesine bağlı Balıkesir il sınırları içerisindeki Güney Marmara’nın popüler tatil beldesidir. Belediye Başkanı Aydın Dinçer, Kaymakamı Elif Çelik‘tir.

Avşa’da yaz sezonu haziran-eylül ayları arasında yoğun olarak geçmektedir. Halkın geçim kaynağının yüzde 80’i turizm, %20’si zeytincilik ile üzüm bağcılığıdır. Kış aylarında Avşa’nın nüfusu 3173’tür. Adaya ulaşım Erdek’ten; Gestaş, Adalar 1, Tekirdağ’dan; Öz Kaptan, Ömer Kaptan, Yavuz Naz ve İstanbul’dan sadece yaz aylarında İDO ile sağlanır.

Bu tatil bölgesinin yaz aylarında tatil için çok tercih edilmesinin sebepleri; ucuz konaklama fiyatları, İstanbul, Tekirdağ ve Bursa‘ya tek araçla yakın olması ile birlikte denizinin çok temiz, kumsalının geniş ve gece eğlence hayatının renkli geçmesidir.

Balıkesir Avşa Adası’na tatile gelmek için 6 sebep!

AVŞA

AVŞA

1-)Şarabı ile meşhur tek adadır. 2 tane şarap fabrikası ve butik şarap evleri mevcuttur. Tatile başlarken içmeye başlarsınız, su biter şarap bitmez.

Marmara Denizi’nin ortasında ve Kapıdağ Yarımadası’nın da uzantısından oluşan Avşa Adası’nın Türkeli olan halk arasında Şarap Adası denmesiyle ünlenmiştir.  Eski Rum Döneminden kalma ismi ise Afissia’dır.

BÜYÜLÜBAĞ ŞARAP FABRİKASI

BÜYÜLÜBAĞ ŞARAP FABRİKASI

2-)Yerli Turist bakımından zengindir. Yabancı turist pek bulamazsınız. Yani herkes bizdendir.

Yerli turistler ve yabancı turistler tarafından oldukça rağbet gören bölge yaz tatilleri için en ideal tatil bölgelerinden olmaktadır. İstanbul’a yakın olan Avşa Adası İstanbul’a hıç benzememektedir. Marmara’dan Çanakkale Boğazına kucak açmıştır ve Ege havası vardır. Marmara denizinin bilindiği üzere yüzey tuzlara çok tuzludur. Tuz oranı yaklaşık olarak 22’dir. 15 ile 20 arasında bir katmana sahip olan bu yüzey sularının sıcaklığı ise 24 civarlarındadır. Ege’ye doğru yüzey Karadeniz’e doğru ise dip akıntısı olur.

AFISSIA GARDEN HOTEL

AFISSIA GARDEN HOTEL

3-) Çok büyük bir adadır. Gez gez bitiremezsiniz. Tatil biter Avşa’da koy bitmez!

20,62 kilometre yüz ölçümüne sahiptir. Çevresinde ise 33 kilometrelik yol bulundurmaktadır. Arazi yapısına bakıldığında toprakları kumludur. İstanbul’a 65 mil mesafe uzaklığındadır. Dördüncü zamanın sonuna doğru gelindiğinde denizin yükselmesi sebebiyle Avşa Yarımada’dan ayrılmıştır. Adanın yapılan zemin etütlerinde granit taştan oluşmuş olduğu uzmanlar tarafından belgelenmiş durumdadır. Ayrıca 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremden sonra adada hiçbir yıkım olmamıştır. Ocak ayında en soğuk günlerini yaşayan bölge en sıcak günlerini Temmuz, Aralık aylarında ise en yağmurlu günlerini göstermektedir.

ALTAMİRA MOTEL 2016

Avşa’da Bir Yaz Günü

4-)Lüks pahalı oteller yoktur. Her yer apart doludur. Bu yüzden konaklama ucuzdur. Günlük 75 TL’ye bile konaklayabilirsiniz. Mekanda içeceğiniz içkiden daha ucuz..

Denize sıfır otel sayısı 5 ila 10’dur. Avşa Adası otelleri denize sıfır olarak hizmet vermesi durumunda fiyatlarda da bir hayli artış olmaktadır. Otellerin dışında ada da bulunan diğer koy ve köylerde bir çok pansiyonlar, moteller ve apartlar bulunmaktadır.

BATU SUIT - AVŞA ADASI YİĞİTLER KÖYÜ BUTİK APART OTEL

Yiğitler Köyü

5-) Tüm plajları tek merkezde değildir. Yiğitler’e gitmeden Avşa’ya gittim denmez!

En çok ziyaret edilen yerlerden olan Yiğitler Köyü eski adıyla Araplar Köyü olarak ta tanınır. Tatilcilerin ilk seçtiği bölge olan Yiğitler Köyü en ideal tatil bölgelerindendir. Eski zamanların küçük kasabalarını andıran Yiğitler Köyü’nde güzel vakit geçirebilirsiniz. Taze balığın, sebzenin ve meyvenin satıldığı köy meydanında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yiğitler Köyü’nde konaklanmak isteyen tatilciler birçok seçenekte konaklama alanları bulacaktır. Yiğitler Köyü’nde yer alan restoran ve çay bahçelerinde keyifli sohbetlerin tadını çıkartabilirsiniz.

avsa-ozkan-sitesi

Özkan Sitesi

6-) Geceleri yakamoz keyfi başkadır. Hele bide sakin tepelerine çıktı iseniz inmek bilmeyebilirsiniz.

Geceleri ay ışığının denize yansıyan pırıltısının görüntüsünü izleyebilirsiniz. Gezmekten zevk alacağınız yerlerinin hepsinin bulunduğu bu yerde tatilinizin tadını doyasıya çıkaracaksınız.

Yani bu yaz bitti Avşa’ya gidemedim diye üzülmeyin… Bunun senesi de var. Hayat Mayıs’ta kımıldar, Haziran’da başlar, Temmuz’da canlanır, Ağustos’ta şaha kalkar Eylül’de aşk başkadır. Bizden söylemesi.

Sizde yaz-kış bölgeden haberdar olmak ve güncel resimlerle tatil anılarınızı sıcak tutmak istiyorsanız @avsa.adasi Instagram sayfamızdan bizi takip edebilir, fotoğraflarınızı bizimle paylaşabilirsininiz.

AVŞA SUNSET

SUNSET MANZARASI

AVŞA ADASI HARİTA KONUMU

Avşa Adası’nı Instagram profilimizden takip etmek için @avsa.adasi sayfamızı ziyaret edin.

Avşa Adası Nerede ve Nereye Bağlı? Misafir Yorumları 2 DOĞRULANMIŞ YORUM
  1. İsmet kurtuluş

    17 May. 2024

    Son 3 yıldır avşaya tatile geliyorum geçen yıl yiğitleri tercih etmiştik daha sessiz huzurlu geldi bize ailecek sevdik. Eğlence çoşku isteyenler avşa merkeze huzur sükunet isteyenler yiğitlere gidiyor. sitenizdeki pansiyonlar temiz yerler tercih ettiklerimiz arasında hiç pişmanlık yaşamadık lakin belediye çöp toplama işine yetişemiyor eleman sayısını artırmalı ve sigara izmaritlerini halkımız da sahile atmasa daha çok memnun olacağız

  2. Meltem kısmet

    16 May. 2024

    Sitenizden bulduğum apartlarda geçen yaz güvenle yaz tatilimi geçirmiştim avşa adasını o kadar çok beğendik ki Bu sene de en güzel pansiyonlardan birini seçtim ama erken rezervasyon da daha indirim beklerdim yine de tatile gelmek için sabırsızlanıyorum