avsa-2016-1

AVŞA 2016

1-) Şarabı ile meşhur tek adadır. 2 tane şarap fabrikası ve butik şarap evleri mevcuttur. Tatile başlarken içmeye başlarsınız, su biter şarap bitmez.

Marmara Denizi’nin ortasında ve Kapıdağ Yarımadası’nın da uzantısından oluşan Avşa Adası’nın Türkeli olan halk arasında Şarap Adası denmesiyle ünlenmiştir.  Eski Rum Döneminden kalma ismi ise Afissia’dır.

afissia-garden-avsa-yigitler (22)

Avşa Otellerinden Bir Görüntü

2-) Yerli Turist bakımından zengindir. Yabancı turist pek bulamazsınız. Yani herkes bizdendir.

Yerli turistler ve yabancı turistler tarafından oldukça rağbet gören Avşa Adası yaz tatilleri için en ideal tatil bölgelerinden olmaktadır. İstanbul’a yakın olan Avşa Adası İstanbul’a hıç benzememektedir. Marmara’dan Çanakkale Boğazına kucak açmıştır ve Ege havası vardır. Marmara denizinin bilindiği üzere yüzey tuzlara çok tuzludur. Tuz oranı yaklaşık olarak 22’dir. 15 ile 20 arasında bir katmana sahip olan bu yüzey sularının sıcaklığı ise 24 civarlarındadır. Ege’ye doğru yüzey Karadeniz’e doğru ise dip akıntısı olur.

temel motel1

TEMEL MOTEL 1 DENİZE SIFIR

3-) Avşa Adası çok büyük bir adadır. Gez gez bitiremezsiniz. Tatil biter Avşa’da koy bitmez!

Avşa Adası’nın 20,62 km2 yüzölçümüne sahiptir. Çevresinde ise 33 kilometrelik yol bulundurmaktadır. Avşa Adası’nın arazi yapısına bakıldığında toprakları kumludur. İstanbul’a 65 mil mesafe uzaklığındadır. Dördüncü zamanın sonuna doğru gelindiğinde denizin yükselmesi sebebiyle Avşa Adası Yarımada’dan ayrılmıştır. Adanın yapılan zemin etütlerinde granit taştan oluşmuş olduğu uzmanlar tarafından belgelenmiş durumdadır. Ayrıca 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremden sonra adada hiçbir yıkım olmamıştır. Ocak ayında en soğuk günlerini yaşayan Avşa Adası, en sıcak günlerini Temmuz, Aralık aylarında ise en yağmurlu günlerini göstermektedir.

ALTAMİRA MOTEL 2016

Avşa’da Bir Yaz – 2016

4-) Avşa Adası’nda lüks pahalı oteller yoktur. Her yer apart doludur. Bu yüzden konaklama ucuzdur. Günlük 15 TL’ye bile konaklayabilirsiniz. Mekanda içeceğiniz içkiden daha ucuz..

Avşa Adası’nda denize sıfır otel sayısı 5 ila 10’dur. Avşa otellerinin denize sıfır olarak hizmet vermesi durumunda fiyatlarda da bir hayli artış olmaktadır. Otellerin dışında Avşa Adası’nda ve ada da bulunan diğer koy ve köylerde bir çok pansiyonlar, moteller ve apartlar bulunmaktadır.

BATU SUIT - AVŞA ADASI YİĞİTLER KÖYÜ BUTİK APART OTEL

Avşa Adası Yiğitler Köyü

5-) Tüm plajları tek merkezde değildir. Yiğitler’e gitmeden Avşa’ya gittim denmez!

Avşa Adası’nda en çok ziyaret edilen yerlerden olan Yiğitler Köyü eski adıyla Araplar Köyü olarak ta tanınır. Tatilcilerin ilk seçtiği bölge olan Yiğitler Köyü en ideal tatil bölgelerindendir. Eski zamanların küçük kasabalarını andıran Yiğitler Köyü’nde güzel vakit geçirebilirsiniz. Taze balığın, sebzenin ve meyvenin satıldığı köy meydanında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.Yiğitler Köyü’nde konaklanmak isteyen tatilciler birçok seçenekte konaklama alanları bulacaktır. Tam pansiyon olsun yarım pansiyon, apart oteller, oteller, pansiyonlar tamamıyla siz tatilciler için profesyonel bir şekilde her ihtiyacınızı karşılayacak durumda tasarlanan konaklama yerlerinde tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Yiğitler Köyü’nde yer alan restoran ve çay bahçelerinde keyifli sohbetlerin tadını çıkartabilirsiniz.

avsa-ozkan-sitesi

Avşa Adası Özkan Sitesi 2016

6-) Geceleri Avşa’da yakamoz keyfi başkadır. Hele bide sakin tepelerine çıktı iseniz inmek bilmeyebilirsiniz.  Ki bizde öyle oluyor…

Geceleri ay ışığının denize yansıyan pırıltısının görüntüsünü izleyebilirsiniz. Gezmekten zevk alacağınız yerlerinin hepsinin bulunduğu bu yerde tatilinizin tadını doyasıya çıkaracaksınız.

Yani bu yaz bitti Avşa’ya gidemedim diye üzülmeyin… Bunun senesi de var. Avşa’da hayat Mayıs’ta kımıldar, Haziran’da başlar, Temmuz’da canlanır, Ağustos’ta şaha kalkar Eylül’de Avşa’da aşk başkadır. Bizde söylemesi.

 

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş!
Harita Konumu
2.425 views (Görüntülenme)
Yazın Avşa Adası’na Tatile Gitmek İçin 6 Ayrı Sebep? hakkındaki yorumlar

Avşa Adası Tatil Rehberi