avsa-adasi-tatil-secenek_08 avsa-adasi-tatil-secenek_07 avsa-adasi-tatil-secenek_06 avsa-adasi-tatil-secenek_05 avsa-adasi-tatil-secenek_04 avsa-adasi-tatil-secenek_03 avsa-adasi-tatil-secenek_02 avsa-adasi-tatil-secenek_01

Avşa Adası’nın Tarihi

 • İLK YORUMU SEN YAZ!
 • Avşa Adası Tarihi

  Avşa Adası Tarihi

  Avşa Adası tarihi isimleri Afissia, Afussia, Afossua ve yakın zamanda Türkeli’dir. 2005′de İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile ismi Avşa olarak kesinleşmiştir. Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında mahale/köy statüsünde olan ada 1991 yılında belediye statüsüne geçerek 1992 yılında belde olarak ilk belediye Başkanını seçmiştir. 2014 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olması sebebi ile Marmara Adalar Belediyesi’ne mahalle olarak bağlanmıştır. Avşa Adası’nın güneyindeki Yiğitler Mahallesi’nde yakın tarihinde Araplar Köyü olarak geçmiştir.

  AVŞA GÜNEY SAHİLLERİ

  AVŞA GÜNEY SAHİLLERİ

  Avşa Adası Tarihinde Bizans İmparatorluğu

  Avşa Adası’nın Doğa olayları sonrasında adanın bir süre boş kaldığı ve sonrasında Bizans imparatorluğunda sürgün yeri olarak kullanıldığı görülmüştür. Tarihi zamanlardan günümüze pek bir kalıntı kalmamakla birlikte adanın manastır mekiğinde eskilere dayanan bir kilisenin temelleri bulunmaktadır.

  AVŞA KUZEY SAHİLLERİ

  AVŞA KUZEY SAHİLLERİ

  Avşa Adası Tarihinde Rumların Etkisi

  Çok fazla önemli ve tarihi olaylara ev sahipliği yapmayan Avşa Adası genellikle çevresinin yöneten kişilerin etkisi altında kalmıştır. Bizans imparatorluğunun yıkımı sonrasında Türklere geçen ada Rumlar, Yahudi ve Türk olarak üç grup bulunmaktaydı o zaman adanın Avşa tarafında Yahudi ve Rumlar yiğitler tarafında ise Türkler yaşamaktadır bu şekilde ada ikiye bölünmüştür.
  Sonrasında Rumlar tamamıyla adadan uzaklaştırılmış ve Avşa Adası Türklerin himayesi altına girmiştir.

  Daha önceki bilgilendirici yazılarımızda Avşa Adası’ndaki tarihi eserlerden de bahsettik incelemenizde fayda vardır.

  Avşa Adası Tarihe Fotoğraflarla Yolculuk

  5.098 views (Görüntülenme)
  Avşa Adası’nın Tarihi yorumları