Avşa Türkeli Adası – Türkeli Köyü

turkeli-adasi
Türkeli Adası/köyü Avşa’nın Rumlardan kalan eski ismidir. 1892 yılından 2005 yılına kadar eski ismi Türkeli olan Avşa Adası; Aousia, Afissia, Afussia gibi bir çok Rumca isimle tarih kitaplarında geçmektedir.  Adaya geldiğinizde telefon ekranınızdaki hava durumu ekranında hala Türkeli ibaresine görebilirsiniz. Daha öncelerde muhtarlık ile yönetilen köy 1992 yılında belediye olmuş 2014 yılında ise Balıkesir’in Büyükşehir olması ile birlikte Marmara Adalar Belediyesi’ne bağlı mahalle statüsüne geçmiştir.

Avşa ne demek?

Avşa ne demek diye merak ediyorsanız Avşa isminin Rumlardan kalan adanın eski ismi Afissia’dan geldiğini belirtmek doğru olacaktır.

Türkeli Adası köyü yeni ismi ile Avşa Adası 20.62 km kare yüzölçümüne sahiptir. Geniş plajları ada çevresini saran koyları ile granit ve granodiyorit parçalarından oluşan kumsalı ile Türkeli Adası ülkemizin ilk turizm beldeleri arasındadır. Ada genelinde pansiyonculuk hakimdir. Az sayıda butik otel vardır. Kış aylarında halk geçimini balıkçılık ve şarapçılık ile sağlamaktadır. Türkeli’nin (Avşa’nın) Yiğitler Köyü’nde bulunan üzüm bağlarında yetişen adakarası üzümünden yapılan şaraplar şarapseverler için vazgeçilmezdir.

Türkeli köyünün ünlü plajları Altınkum, Çınar Koyu, Manastır, Mavikoy ve Kumtur’dur. Ayrıca Kadınlar plajı ile de tatilcilerin alternatifleri olmaktadır.

Uygun Fiyatlı Türkeli Otel ve Pansiyon

Avşa Türkeli Adası – Türkeli Köyü Misafir Yorumları 0 DOĞRULANMIŞ YORUM