Avşa Adası Manastır Plajı

✆ Tatil Rehberi

avsa-adasi-manastir-koyu-plaji

Avşa Adası Manastır plajı Rumlar zamanından kalma adı ile Hagios Georgios (Aya Yorgi) plajı Avşa’nın Güney batı sahil bölgesinde yer almaktadır. Avşa Adası’na gelindiğinde denize girilecek yerlerden çok gezilecek yerler kategorisinde değerlendirebileceğimiz 300 metre uzunluğundaki Manastır plajının tarihi Bizans dönemine dayanmaktadır. Manastır bölgesi Bizans döneminde Constantinopol`den sonra 2.büyük kütüphanedir.

Tarihi

Avşa Adası‘nın Manastır mevkii Bizans İmparatorluğu döneminde sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Bölgeye papazlar başta olmak üzere dönemin devlet insanları sürgün edilmiştir. Buraya sürülen papazlar ise boş durmayıp adada bulduğu bir kaç üzüm çekirdeği ile üzüm yetiştiriciliğine başlamış adada bağcılığı başlatan kişiler olmuşlardır. Dolayısı ile şarapçılık adada bu şekilde başlamıştır. Avşa’da ada karası üzümlerle üretilen şarapları almak için ise gemiler kullanılmıştır. Bölge Osmanlı İmparatorluğu’na kadar şarapçılık, kilise, kütüphane olarak kullanılmıştır. Manastır koyunda tarihi yapı olarak su kuyusu ve adanın karşısındaki Fener Adası’na deniz altından geçilen tünel yer almaktadır. Mübadele döneminde Rumlar Avşa Adası’nı terk etmeye başlamıştır. Adada kalan bir kısım Rum göçmeni ise yaşantısını halen pansiyonculuk ve şarapçılık olarak sürdürmektedir.

Koya Ulaşım

Avşa’da tarihi yapı sayısı oldukça azdır. Manastır‘da onlardan birisidir. Ancak bölge tam olarak belediyenin imkanları ile korumaya alınsa da zamanla kendi haline terk edilmiştir. Bölgeye ulaşım merkezden kalan Çınar Koyu minibüsleri ile sağlamaktadır. Adanın güneyinde kalan plajda pek denize giren yoktur. Sebebi ise Avşa’da denize girilecek yerler bakımından çok seçeneğin yer almasıdır. Buranın devamında ise Beyaz Saray Koyu gelmektedir.

Avşa Adası Manastır Plajı Misafir Yorumları 0 DOĞRULANMIŞ YORUM