Avşa Adası Plajları ve Koyları | En Güzel 20 Avşa Plajı Fotoğrafı

 

Avşa Adası Çınar Koyu Plajı

Avşa Adası Mavi Koy Plajı

Avşa Adası Tavşanlı Plajı

Avşa Adası Kumtur Plajı

Avşa Adası Kadınlar Plajı

Avşa Adası Karadut Plajı

Avşa Adası Kumbaşı Plajı

Avşa Adası Kavaleros Koyu Plajı

Avşa Adası Altınkum Plajı

Avşa Adası Değirmenardı Plajı Mevkii

Avşa Adası Engelli Plajı

Avşa Adası Çok İncir Koyu Plajı

Avşa Adası Atanaş Plajı

Avşa Adası Sandıklı Plajı

Avşa Adası Kamburtarla Plajı

Avşa Adası Küllüyalı Plajı

Avşa Adası Manastır Plajı

Avşa Adası Beyazsaray Koyu Plajı

Avşa Adası Çiftlik Plajı

Avşa Adası Bayraklı Plajı

Avşa Adası Plajları ve Koyları | En Güzel 20 Avşa Plajı Fotoğrafı Hakkında

Avşa Adası plajları; Merkez plajı, Manastır, Mavi Koy, Atanaş, Kumtur, Çınar, Karadut, İncir, Yiğitler, Değirmenardı, Kumbaşı, Çiftlik, Sandıklı, Beyazsaray, Çok incir, Bayraklı, Cadının Bağları, Küllüyalı, Küçük Liman Yurdakul, Kambur tarla ile 39’dan adettir.

Avşa Adası Plajları Listesi

 1. Avşa Plajı
 2. Değirmenardı Plajı
 3. Kardeşler Plajı
 4. Mavi Koy Plajı
 5. Akvaryum Plajı
 6. Kamburtarla Plajı
 7. Çiftlik Plajı
 8. Avşa Adası Atanaş Plajı
 9. Sandıklı Plajı
 10. Küllüyalı Plajı
 11. Kunduzsuyu Plajı
 12. Kocaağaç Plajı
 13. Küçük Koy Plajı
 14. Ali Dede Plajı
 15. Kavakiçi Plajı
 16. Sarp Yamaç Plajı
 17. Küçük Liman Plajı
 18. Yiğitler Plajı
 19. Aterina Koyu
 20. Altınkum Plajı
 21. Tavşanlı Plajı
 22. Bayraklı Plajı
 23. Çokincir Plajı
 24. Karadut Plajı
 25. Zeytindere Plajı
 26. Çilekdere Plajı
 27. Yeniovalı Plajı
 28. Somak Plajı
 29. Liyez Plajı
 30. Kavaleros Plajı
 31. Cadının Bağları Plajı
 32. Kumtur Plajı
 33. İncirli Koy Plajı
 34. Çınar Koyu Plajı
 35. Makara Koyu Plajı
 36. Kırkdere Plajı
 37. Beyaz Saray Plajı
 38. Manastır Plajı
 39. Kumbaşı Plajı

Avşa’nın Dünya’ca ünlü plajları ve koyları sayesinde ülkemizin en hareketli tatil yerlerinden bir tanesi olarak tanınmaktadır.

Avşa tertemiz denize girilecek yerleri ve adanın dört bir yanını saran plajları (beachleri) ile birlikte aynı zamanda denizin temizliği sebebiyle tatil severler tarafından tercih edilmektedir.

Avşa Adası plajları ulaşımın rahat ve kolay olmasından dolayı İstanbul’da yaşayan kişilerin günü birlik tatil yapmaları için kullandıkları tatil kesimlerinden bir tanesidir. İstanbul’daki feribotlar ile yaklaşık olarak 3 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası’nda 14 adet farklı koy bölgesi vardır. Bu koyların her birinde ayrı doğa harikası yapılar ile karşılaşabilirsiniz.

Avşa merkezdeki plaj oldukça geniş ve temizdir. Avşa yerleşimindeki en çok bilenen diğer plajlar ise Altınkum, Çınar, Karadut plajı ve Kadınlar plajıdır. Avşa Adası ayrıca ülkemizde sayılı kadınlar plajının bulunduğu tatil bölgelerindendir.

Engeller için de özel rampalı plajda Avşa Adası‘nda yer almaktadır.

Avşa Adası Koyları

Avşa Adası’nın en popüler koyları; Beyaz saray, Altınkum, Çınar, Karadut, Tavşanlı, Kumtur ve Manastır’dır. Hemen Avşa Adası’ndaki koyları keşfedin.

Avşa Adası’nın Popüler Plajları ve Koyları

Avşa Merkez Plajı

Avşa plajı uçtan uca denize girilebilen bir coğrafyaya sahiptir. Adaya indiğinizde iskelenin sağ ve sol bölümü olarak Avşa Adası plajının ikiye bölündüğünü göreceksiniz. Limanın her iki taraftan bitiminde denize girilebilmektedir. Konu ile ilgili Avşa’da denize girilebilecek en güzel yerler yazımızda detaylı bilgi verilmiştir. Plaj derinlik olarak yirmi metreden sonra derinleşmeye başlar. Kumu ince kumdur. Çakıl değildir. Denizinde insan boyuna kadar yosun yoktur. İnsan boyunu geçen bölgede ip ile koruma bölgesi belirlenmiştir.

Çınar Koyu Plajı

Avşa Adası Çınar koyu plajı denizin temizliği ve berraklığı ile beraber en güzel ve görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Avşa Adası Çınar Plajı yaz aylarında yoğun bir ilgi görmektedir. Denizde suyun içerisine bakıldığında yüzen balıkları ve kumu çok net bir şekilde görebilirsiniz. Sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyen tatil severler bu plajda muhteşem bir tatil yapabilirler. Plaj etrafında yeni yapılanmaya başlayan birçok restoran, otel ve kafelerde bulunmaktadır. Ayanyapolis’te Çınar Koyu Güney Köşesi’nde gündüz beach akşam ise meyhane konsepti ile Avşa’nın turizmine ivme kazandıran mekanlardan birisi olarak 2016 yaz sezonunda hizmete başlamıştır. Öte yandan plajn sağ köşesindeki Deniz Yıldızım Beach’te duba iskelesi ve geniş kumsalı ile ekonomik fiyatlarla hizmet vermeye 2018 yazında başlamıştır.

Avşa Adası belediye binası önünde bekleyen halk otobüsleri aracıyla Avşa Adası Çınar plajına gidebilirsiniz.

avsa-adasi-yigitler-koyu-karadut-plaji (2)

Karadut Koyu Plajı

Bu plajın ismi etrafta yetiştirilen karadutlardan gelmiştir. Avşa Adasının en meşhur su kaynaklarının bulunması ile birlikte Karadut Plajı da sessiz ve sakin bir kesimdir. Plaj boyunca kafeler ve restoranlar maalesef ki bulunmuyor. Bu yüzden kalabalık bir ortam görmeniz çok zor. Plajda sadece bir adet kır gazinosu mevcuttur. Bu plaja da belediye otobüsleri aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

avsa-adasi-yigitler-koyu-tavsanli

Tavşanlı Plajı

Muhafazakâr ailelerin çoğunlukla tercih etti plajlardan bir tanesidir. Rahatlık ile denize girebilir ve tatilinizi yapabilirsiniz. Tavşanlı plajı adanın tam olarak güney kısmında bulunmaktadır. Bu plaj boyunca da sadece bir adet restoran bulunmaktadır. Ulaşım diğerleri gibi belediye otobüsleri aracılığı ile yapılmaktadır.

avsa-adasi-yigitler-koyu-altinkum-plaji (3)

Altınkum Plajı

Avşa Adası‘nın her plajı gibi saf ve temiz denize sahip olan bir tanesidir. Burası diğer plajlara göre biraz daha popüler ve hareketlidir. Genellikle yüzme bilmeyen ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Altınkum plajı etrafında diğerlerine göre daha fazla hizmet veren restoranlar bulabilirsiniz. Bu restoranlarda taze balık ve deniz ürünlerinin tadına bakmadan geçmeyin deriz. Ayrıca plaj etrafında fazla otel de bulunmaktadır. Tatil severler bu yüzden Altınkum plajını tercih etme oranı fazladır.

avsa-adasi-yigitler-koyu-incir-koyu-plaji

İncir Koyu Plajı

Avşa Adası’nın bakir koylarından birisidir. Diğer plajlara göre daha sakindir. Yaz aylarında gelip görmeniz gereken yerler arasındadır.

kadınlar plajı

Kadınlar Plajı

Avşa Adası’nda sadece kadınların girebildiği plaj özellikle kapalı bayanlar tarafından tercih edilir.

Manastır Plajı

Avşa Adası’nın tarihi ile yüzleştiği plajdır. Bölgede denize girmek önceki yıllarda halk plajı olarak ücretsizdi. Ancak 2021 yazında açılan Beach of Mama plajı ile özel tesis konumunda denize ücretli giriş mümkündür.

Tanz Beach

Avşa merkezde deniz kum eğlence üçlüsünü elit ortamı ile yaşayabileceğiniz plajdır. Ücretli şemsiye şeyzong kiralama mümkündür. Detaylar için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Atanaş Plajı

Avşa Adası’nın az bilinen bakir kalmış kumsalı olmayan koylarından birisidir. Mavikoy Çiftlik mevkii tarafındadır.

Kamburtarla Plajı

Mavikoy Çiftlik mevkii bölgesindeki bir diğer plajdır. Türkeli limanından hemen sonra gelir. Plajda deniz suyu 7 metreden sonra insan boyunu geçmektedir.

Kumbaşı Plajı

Avşa iskelesinde gemiden indiğinizde sağdaki plajın en sonudur. Bölgede bir adet eğlence merkezi, kahvaltı salonu, otel, market ve büfe gibi imkanlar yer almaktadır.

Yiğitler Plajı

Koyların bir çoğu Avşa Adası Yiğitler Köyü’nden sonra gelmektedir.

BATU-SUIT-AVSA-BUTIK-APART (26)

Kumtur Koyu

Adanın en sonunda yer alır. Plajda herhangi bir sosyal tesis yoktur. Ulaşım araç ile sağlanır.

avsa-adasi-yigitler-koyu-kumtur-plaji

Avşa Adası’nda yüzme etkinliğini yapabileceğiniz birbirinden harika koylar bulunmaktadır. Eğer derin seviyorsanız Yiğitler Köyü merkez plajı eğer sığ koyda suyun keyfini çıkartmak isterseniz Kumtur plajında yüzebilirsiniz.

avsa-yuzme

Avşa Adası Denizi Yüzme Aktiviteleri İçin Uygun Mu?

Avşa merkez plajı derinlik bakımından normal denebilecek düzeydedir. Yüzme için oldukça ideal olan merkez plajında yosun insan boyunu geçtikten sonra başlamaktadır. Normalden daha serin suda yüzmek isteyenler için Avşa’nın bir diğer gizli cenneti Çınar Koyu’nda merkeze göre daha serin suda yüzebilmek mümkündür. Altınkum plajı daha çok çocuklu aileler için yüzme etkinliklerinde idealdir. Yine adanın diğer popüler koyları Karadut, Mavikoy, Manastır, Tavşanlı koylarında da yüzebilirsiniz. Merkez dışında kalan koylara minibüsler ile 15-20 dakikada ulaşmak mümkündür. Kendi aracınız ile bu süre daha çok kısalmaktadır.

Dikkat : Avşa’da hiç bir plajda cankurtaran yoktur. Merkezdeki plajlarda soyunma kabinleri mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Beachlerde Şezlong ve Şemsiye Kiralama Fiyatları Ne Kadar?

Plaj genelinde Marmara Adalar Belediyesi tarafından şemsiye ve şezlong kiralama hizmeti makul ücretlerle sağlanmaktadır. Avşa Adası plajında hiç bir otelin kendine ait plajı yoktur.

Deniz Bisikleti Kiralama Hizmeti Nereden Alabilirim?

Plaj boyunca sağ ve sol bölümde sadece 2 kişi deniz bisikleti, kano, jet ski, muz, ringo gibi su sporları kiralaması yapmaktadır. Bunlardan ilki Çınar Otel’in önündeki bölgede, diğeri ise Balıkçı Parkını geçtiğinizde Yarar Otel’in bulunduğu bölgede hizmet veren bireysel işletmelerdir.

Avşa’da Engelli Plajı Var Mı ?

Evet Avşa’da Ahmet Uzun Pansiyon önünde bir adet engelli vatandaşlarımız için plaj vardır. Bakınız; Avşa Engelli Plajı

Soyunma Kabinleri ve Duş Bulunur Mu?

Avşa’da soyunma kabinleri plaj boyunca yer almaktadır. Ancak plajlarda duş yoktur. Bunun sebebi Avşa bir günübirlikçi tatil beldesi değildir. Bu yüzden adaya gelen herkes bir pansiyon, apart yada otelde konakladığı için duş ihtiyacını konakladığı tesislerde karşılamaktadır.

Avşa Plajında Yeme İçme Yerleri Var Mı?

Avşa plajda satılan yiyecekler denince akla ilk Sontur Lokmacısı gelmektedir. Süt mısır, kağıt helva, pamuk şeker gibi nostaljik sokak lezzetleri de plaj boyunca seyyar olarak satılmaktadır. Bakınız Avşa’da ne yenir?

Sizde 2024 yazında Avşa plajlarında eğlence dolu bir tatil yaşayabilirsiniz. Ücretsiz halk plajları arasından size uygun olanı tercih edip ekonomik bir tatil yapabilirsiniz. Şimdiden Avşa plajlarında iyi tatiller dileriz.

Avşa Adası Rehberi