Kapıdağ Yarımadası Köyleri

kapıdağ yarımadası

Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir’in Erdek ilçesinin kurulu olduğu bir yarımadadır. Marmara Denizi’nin içinde kalır. Burada antik çağlardan beri yerleşimin olduğu bilinmektedir. Eskiden ise burasının Kapıdağ Yarımadası olduğu, sonradan bir kara ile birleşip, yarımadaya döndüğü bilinmektedir. Kapıdağ, kara ile birleştiği yerin doğu yanında Bandırma Körfezi, batı yanında ise Erdek Körfezi bulunmaktadır. Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen Kzikos’tur. Yarımadanın kuzeybatısında Paşalimanı, Avşa, Marmara, Ekinlik adaları yer almaktadır.

Kapıdağ Yarımadası Fotoğrafları

Kapıdağ Yarımadası Köyler

  • Erdek
  • Çayağazı
  • Dalyan-Atnaşa
  • Büyük ve Küçük Bakraç
  • Narlı-Ormanlı
  • Çakıl, Tatlısu, İlhan, Ballıpınar, Karşıyaka

YUKARI YAPICI GÖLETİ

Nereleri Gezebilirsiniz?

Kapıdağ yarım Adasında gezilebilecek yerler arasında 20’den fazla yerleşim yeri bulunmaktadır. Burada çok fazla köy bulunmaktadır. Köyler genelde balıkçılık, zeytincilik ve soğancılık ile uğraşmaktadır. Hatta dünyanın en iyi kırmızı soğanı da burada yetişmektedir. Yarımadanın başlangıç noktasındaki Erdek’ten gezmeye başlayabilirsiniz. Burası yörenin en gelişmiş turizm merkezidir. Erdek’ten sonra Doğanlar balıkçı köyüne geçebilirsiniz. Bu köyden de Çayağazı’nın Balıkçı barınağına gidebilirsiniz. Daha sonra tertemiz denizi ile enfes bir koy olan Dalyan’ a da mutlaka uğrayınız. Dalyan’dan Atanaşa da geçmek çok kolay. Erdek’ten sonra yarımadanın en gelişmiş turizm merkezi Ocaklar’ın denizi gayet temiz. Burada da balıkçı barınakları, sahilde restorant ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Fener, Sedef, Halı adalarının karşısında olup, yarımadada bulunan Kestanelik’de de balıkçı barınakları dikkatleri üzerine çekmiştir. Büyük ve Küçük bakraç, Liman Kampı’nı geçince yan yana iki koyda karşınıza çıkacaktır. Kumsalı, denizi ile güzel bir görünümü bulunmaktadır. Narlı ve Ormanlı’da geniş kumsalı ile dikkatinizi çekecektir. Ormanlı’da dünyaca ünlü soğan tarlaları da yer almaktadır. Çakıl’da limana gidip teknelerin arasında kaybolup, bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

Konaklama

Bazı köylerde pansiyonlar bulunmaktadır ve Kapıdağ Yarımadası konaklama alternatifleri oldukça fazladır. Fakat genelde konaklama ve yeme-içme bakımından daha çok Erdek’te yerler bulabilirsiniz. Erdek haricinde Ocaklar, Narlı, Tatlısu gibi yerleşim yerlerinde de kalacak yer bulabilirsiniz. Buralar da çok sayıda pansiyon, otel, motel ve apartlar otel bulunmaktadır. Yani yer bulma sıkıntısı çekmezsiniz. Temiz denizi ile güzel havası sayesinde gönlünüze göre güzel bir tatil yapma imkânınız bulunmaktadır.

Kapıdağ Yarımadası Köyleri Misafir Yorumları 0 DOĞRULANMIŞ YORUM