Ekinlik Adası

ekinlik adası

Ekinlik Adası

Ekinlik Adası Balıkesir’in Marmara Adalar ilçesine bağlı mahalle statüsünde Avşa Adası karşısında küçük bir adadır. Ekinlik Adası’na sadece deniz yolu ile ulaşım mümkündür.

Ekinlik Ulaşım

Ekinlik Ulaşım

Ekinlik Adası Ulaşım

Yaz kış düzenlenen Gestaş Erdek Avşa arabalı feribot seferleri ile haftanın 3 günü (Pazartesi,  Perşembe,  Cuma) seferler düzenlenmektedir.

Ekinlik Adası Feribot Seferleri

Ekinlik Adası‘na yaz aylarında İstanbul Yenikapı-Bostancı’dan hızlı feribotlar ile (İDO) ulaşabilirsiniz. Yaz kış Gestaş firmasının haftada 3 kez düzenlediği seferlerle arabalı veya yolcu olarak ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde Öz Kaptan, Ömer Kaptan gemileri yaz sezonunda arabalı feribotlarla Tekirdağ’dan Ekinlik‘e sefer düzenlemektedir.
ekinlik-adasi (5)

Ekinlik Adası Nüfusu

Adanın nüfusu 151 kişiden oluşmaktadır. Yaz aylarında tatilciler ile bu sayı az da olsa artmaktadır.

ekinlik-adasi (6)

Tarihi ve Adada Yaşam

Bizans ve Osmanlı döneminde sürgün adaları olan Ekinlik Adası Rumlardan kalma ev manastır kilise kalıntıları halen bulunmaktadır. Adanın plaj ve kumsalı bulunmadığı için turizm de komşu ada olan Avşa kadar gelişim gösterememiş birkaç pansiyon ve kiralık ev ile yaz aylarında turizm hizmeti vermektedir. Ada da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market ve sosyalleşebileceğiniz kafe bulunmaktadır.

Ekinlik Adası Pansiyon

Ekinlik Adası’nda hizmet veren pansiyon yoktur. Hizmet veren pansiyon olduğunda sayfamıza eklenecektir.

Ekinlik Adası Satılık Ev Fiyatları

Ekinlik’te satılık ev fiyatları 2024 yılında sahibinden ve hürriyet emlak sayfalarında 2320.000 TL’den başlamaktadır. Adada az sayıda satılık emlak ilanı vardır.

ekinlik-adasi (8)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmiş yıllarda tatil için Ekinlik‘i tercih etmesiyle ada ismini ülke genelinde duyurmuştur. Adada yaşayanların geçim kaynağı balıkçılık olup tarımda gelişmemiştir.

ekinlik-adasi (9)

Ada dinginliği ve az nüfusu ile kafa dinlemek isteyenlerin tercih edeceği destinasyon olup İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa gibi büyük metropollere yakınlığı ile de öne çıkmaktadır. Avşa Adası‘na geldiğinizde günübirlik Gestaş seferleri sayesinde gezebilecek yerler listenize Ekinlik’i de ekleyebilirsiniz.

ekinlik adası

Ekinlik Adası

Ekinlik Adası Misafir Yorumları 0 DOĞRULANMIŞ YORUM