Marmara Adası

marmara adası

Marmara Adası Avşa Mahallesi’nin bağlı olduğu ilçedir. Balıkesir iline bağlıdır. 2020 kayıtlarına göre nüfusu 9870’tir. 

Marmara Denizi’nin en büyük adasıdır. Kalabalık ve yoğun bir hayattan bunaldıysanız, sakin ve huzurlu yaşama sahiptir. Ada coğrafi yapısı içerisinde Merkez, Saraylar, Topağaç ve Çınarlı mahalleri ile bir bütündür. Adada şuanda gayrimenkul olarak satılık yazlık fiyatları 2024 yılında uygun 2.000.000 TL’den başlamaktadır. Geçim kaynağı mermer ocakları ve turizm olan ada da zeytincilikte yapılmaktadır. Gelin bu şirin emekli kasabasını birlikte detaylı tanıyalım.

kaymakam elif çelik

Daha önce Gaziantep ili Araban ilçesi Kaymakamı olan Elif Çelik ilçemize kaymakam olarak atandı. 2020-2024 dönemi Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy yeni kaymakam Elif Çelik’i ziyaret edip başarılar diledi.

11 Nisan 1997 tarihinde Siirt’in Eruh ilçesinde doğan Kaymakam Elif ÇELİK, ilkokul ve ortaokul eğitimini doğup büyüdüğü Eruh’ta tamamladı. Lise eğitimini ise Diyarbakır Sosyal Bilimler Lisesi’nde aldı. Akabinde 2016 yılında Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne kaydını yaptırdı ve 2020 yılında başarıyla mezun oldu.

2022 yılında gerçekleştirilen Kaymakam Adaylığı Sınavı’nda başarılı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine adım attı.

İçişleri Bakanlığı’nın 29 Eylül 2023 tarihli onayıyla “Marmara Kaymakamı” olarak ilçeye atanması kararlaştırılan Kaymakam Elif ÇELİK, görevine 9 Ekim 2023 tarihinde başlamıştır.

Belediye Başkanı Aydın Dinçer’dir. Marmara Adalar takımındaki Ekinlik, Avşa Adası içindeki Yeni, Deniz, Avşa ve Yiğitler Mahallesi ilçeye bağlıdır.

MARMARA ADASI LİMAN

Marmara Adası’na Nasıl Gidilir?

Erdek, Tekirdağ’dan arabalı feribot seferleri ve yaz aylarında İstanbul’dan İDO hızlı deniz otobüsü ile gidilir. Kış aylarında sadece Erdek Merkez, Erdek Narlı ve Tekirdağ Barbaros ve Ceyport limanların üzerinden deniz yolu ile gidilir.

İstanbul Bostancı ve Yenikapı’dan deniz otobüsleri aracılığı veya İDO seferleri ile yaklaşık 2 buçuk saat sürede gidebilirsiniz. Feribot seferlerinin yaz aylarında çok fazla tercih edilmesinden dolayı biletlerinizi daha önceden almanızı öneririz.

Avşa Adası’ndan Marmara’ya günü birlik gezi için Gestaş feribotu nu kullanabilirsiniz. 2024 yılında kişi başı 80 TL olarak yolculuk tek yönlü ücretlendiriliyor.

Öz Kaptan firması ile dönüş 100 TL olarak ücretlendiriliyor. Balıkesir çevre ilçelerinden ulaşım için yine Erdek Limanı ve Gestaş, Adalar 1, Marmara Roro, Ali Taha C gemileri kullanılmalıdır.

Tekirdağ’dan Feribot Firmaları

Tekirdağ’dan Adalar 1, Öz Kaptan, Ömer Kaptan, Yavuz Naz ve Marmara Roro gemileri sefer yapmaktadır. Güncel feribot fiyatları sayfamızda paylaşılmıştır.


 

 

marmara--adasi (15)

Denize Girilecek Yerler

Kole plajı, Keresya Plajı, Aba Plajı Merkezde denize girilebilecek yerler arasındadır. Merkeze 3,5 km yakınlıktaki Manastır koyu, merkeze 4 km yakınlıktaki Gündoğdu Koyu, 5 km yakınlıktaki Çınarlı plajı, 12 km uzaklıktaki Topağaç köyü ve adanın en doğusundaki Asmalı ve Saraylar plajı denize girilebilecek en güzel yerlerdir. Merkezde ise 3 otelin kendine ait plajı bulunmaktadır. Bunlar Şato Otel, Mermer Beach Otel, Sunlight Otel.

 • Kole Plajı,
 • Keresya Plajı,
 • Aba Koyu,
 • Manastır Koyu,
 • Gündoğdu Koyu,
 • Çınarlı Plajı,
 • Topağaç Koyu,
 • Asmalı Koyu,
 • Saraylar plajında denize girilmektedir.

marmara-adasi (3)

Konaklama;

Oteller ada merkezinde konumlanmıştır.

Marmara merkezde az sayıda pansiyon bulunmaktadır. Pansiyonlar Saraylar, Çınarlı köyündedir

marmara--adasi (9)

Neler Yapılır?

 • Meşhur ada çayı ve koruk suyunun mutlaka deneyin.
 • Eski dönemlerden bu yana tarihi değer olarak kalmış ve halen yaşam sürdürülen köyleri ziyaret edip birbirinden eşsiz manzaraları gözlemleyebilirsiniz.
 • Ülkemizde birçok sahilden daha temiz olan denizinde mutlaka denize girmenizi öneririz.
 • Süpermarketlerden aldığınız zeytin ve zeytinyağlarından çok daha farklı lezzeti olan ve bölgede organik olarak üretilen özel lezzetlerden satın alabilirsiniz.
 • Adada meşhur olan ve herkes tarafından çok sevilen peynirli patlıcan yemeğinin tadına bakabilirsiniz.
 • Alkol severler için tamamen organik olarak bölgedeki insanlar tarafından üretilen şarapların keyfine varabilirsiniz.
 • Bölgede kiralayabileceğiniz bisiklet ve motosikletler ile adayı turlayabilirsiniz.

marmara--adasi (5)

Gezilecek Yerler

Ada’da gezilecek yerler ve tarihi mekanlar ilçe merkezi içerisindeki sahil bandı çevresindedir. Nostaljik dik merdivenli sokakları ile ünlü adada bizce en güzel gezilecek yerler plajlarıdır. Manastır plajı en çok rahat edeceğiniz denize girilecek plajlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Sessiz, sakin, rahat ve bir o kadar huzur dolu bir gezi tatili için mutlaka bu plajlar görüşmelidir. Google kullanıcı yorumlarına göre  en güzel köyü Asmalı’dır.

 • Çınarlı Köyü Plajı,
 • Manastır Plajı,
 • Şifalı Su Plajı,
 • Abroz Plajı,
 • Kadınlar Plajı,
 • Saraylar Plajı,
 • Asmalı Plajı,
 • Gündoğdu Plajı sizlerin keşfini beklemektedir.

Marmara Adası mermer ocakları

Geçim Kaynağı

Mermeri ve doğa harikaları olan koyları ile ünlü Marmara Adalar takımında Avşa Adası başta olmak üzere Yiğitler, Saraylar, Çınarlı ve Gündoğdu adaları yer almaktadır. Geçim kaynakları arasında turizm, zeytincilik ve ada genelindeki mermer ocakları yer almaktadır. Dünyaca ünlü meşhur mermer ocaklarında Marmara beyazı olarak bilinen Marmara pandası, pijama olarak bilinen çizgili marmara ekvator ve düz renkte saf beyazlıkta çok değerli bir maden olan Marmara dolomitmermer çeşitleri çıkmakta olup bu mermer çeşitleri Bandırma’daki mermer fabrikalarında işlenerek Dünya’ya ihraç edilmektedir.

İklimi

Mayıs aylarında sıcaklar başlar eylül-ekim aylarında devam eder. Yaz aylarında nemli sıcak bir hava hakimdir. Termometreler 35 derece olarak en yüksek sıcaklığı görür. Kış aylarında ise -10 dereceye kadar düşebilmektedir. Deniz sıcaklığı 20 dereceye kadar çıkmaktadır.

Sağlık

Ada merkezinde hizmet veren bir sağlık ocağı ve bir adet tam teşekküllü hastane vardır.
marmara-adasi-hava-durumu

Hava Durumu 5 Günlük Meteoroloji Tahminleri

5 günlük Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sunulan güvenilir tahminler web sitemizde yayınlanmıştır.

MARMARA

Marmara Adası Misafir Yorumları 3 DOĞRULANMIŞ YORUM
 1. musa apaydın

  12 Şub. 2022

  2010 dan bu yana her yıl ev kiralayarak 1 aylığına avşa adasına gidiyoruz avşa kadar canlı olmadığını düşündügümüzden şimdiye kadar önünden geçtiğimiz marmara adasını merak ediyor bu yıl marmara adasına gelmeyi düşünüyoruz tavsiye edermisiniz..

 2. Ömer Özkan

  19 Şub. 2021

  Bursada yaşıyorum iki kız çocuğum var ve işçiyim. Açıkcası şehir hayatından ve bitmek bilmeyen iş hayatının yorgunluğunu akşam evimde çay kahve içerek denizi temiz havayı seyretmek istiyorum. Adada yaşamak için iş kurmak istiyorum Geçimim olsun yeter. Yani bi ev bi iş kurup kimseye muhtaç olmadan yaşamak için ne kadar bütçeye ihtiyacım var bilmiyorum. Bana fikir beyan edecek birileri lütfen sesimi duysun teşekkürler

  • Avşa Tatil Rehberi

   22 Şub. 2021

   Merhaba Marmara Adası’nda iş imkanı daha çok endüstriyel olarak var. Avşa’yı size öneririm bu doğrultuda isterseniz yakın zamanda çıkın gelin gezin öyle karar verin ne iş kuracağınıza.