Marmara Adası, Balıkesir’e bağlı olan ve Marmara Denizi’nin en büyük adasıdır. Kalabalık ve yoğun bir hayattan bunaldıysanız, sakin ve huzurlu yaşama sahiptir. Tatil zamanlarınızda değerlendirebilirsiniz. Ulaşım olarak Tekirdağ, İstanbul, Silivri ve Erdek’te bulunan gemi ve deniz ulaşım araçları ile çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca ulaşımın bu şekilde kolay olması Marmara Adası’na olan ilgiyi ve ziyareti arttırmaktadır.

Marmara Adası mermer ocakları

Marmara Adası mermer ocakları

Marmara Adası’nın En Büyük Geçim Kaynağı Mermer Ocakları

Mermeri ve doğa harikaları olan koyları ile ünlü Marmara Adalar takımında Avşa Adası başta olmak üzere Yiğitler, Saraylar, Çınarlı ve Gündoğdu adaları yer almaktadır. Marmara Adası’nın geçim kaynakları arasında turizm, zeytincilik ve ada genelindeki mermer ocakları yer almaktadır. Marmara Adası’nın Dünyaca ünlü meşhur mermer ocaklarında Marmara beyazı olarak bilinen Marmara pandası, pijama olarak bilinen çizgili marmara ekvator ve düz renkte saf beyazlıkta çok değerli bir maden olan Marmara dolomit mermer çeşitleri çıkmakta olup bu mermer çeşitleri Bandırma’daki mermer fabrikalarında işlenerek Dünya’ya ihraç edilmektedir.

Marmara Adası’nda Denize Girilebiliyor mu?

Ülkemizin birçok sahil kısmı maalesef ki temiz bir denizde yüzmek hayal oluyor. Marmara Adası, temiz ve sakin bir denizde yüzmek isteyenler için oldukça uygun bir yerdir. Tüm bununla birlikte doğa harikası manzaraları ile ziyaret edenlerin beğenisini kazanıyor. Marmara Adası’na yakın olan Avşa Adası hareketli ve eğlenceli yaşamı sevenler için uygun bir yer. Diğer tatil kesimlerine göre bu bölgede eğlence hayatı çok daha erken başlıyor. Eğlence hayatının çok daha farklı olduğu Avşa Adası mutlaka görülmesi gereken bir yerlerden olduğunun da altını çizelim.

Yaz aylarında genellikle restoran ve kafeler oldukça dolu oluyor. İstanbul’da birçok semte yakın olma sebebiyle insanların günübirlikte olsa kafa dinlemek için tercih ettiği yerdir. Genellikle Ağustos ve Haziran aylarında daha çok tercih edilmektedir.

Marmara Adası’nda neler yapılabilir?

  • Meşhur ada çayı ve koruk suyunun mutlaka deneyin.
  • Eski dönemlerden bu yana tarihi değer olarak kalmış ve halen yaşam sürdürülen köyleri ziyaret edip birbirinden eşsiz manzaraları gözlemleyebilirsiniz.
  • Ülkemizde birçok sahilden daha temiz olan Marmara Adası denizinde mutlaka denize girmenizi öneririz.
  • Süpermarketlerden aldığınız zeytin ve zeytinyağlarından çok daha farklı lezzeti olan ve bölgede organik olarak üretilen özel lezzetlerden satın alabilirsiniz.
  • Marmara Adası’nda meşhur olan ve herkes tarafından çok sevilen peynirli patlıcan yemeğinin tadına bakabilirsiniz.
  • Alkol severler için tamamen organik olarak bölgedeki insanlar tarafından üretilen şarapların keyfine varabilirsiniz.
  • Bölgede kiralayabileceğiniz bisiklet ve motosikletler ile adayı turlayabilirsiniz.

Marmara Adası’na nasıl gidilir?

Marmara Adası’na gidiş için genellikle İstanbul tercih edilmektedir. Bostancı ve Yenikapı’dan deniz otobüsleri aracılığı veya İDO ile yaklaşık 2 buçuk saat süre ile Marmara Adası’na ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında çok fazla tercih edilmesinden dolayı planlarınızı erkenden yaparak, biletleri de erken tarihlerde almanızı öneririz.

Bu içeriği sevdiklerinle paylaş!
Harita Konumu
2.259 views (Görüntülenme)
Marmara Adası hakkındaki yorumlar

Avşa Adası Tatil Rehberi