Avşa Adası Ulaşım Seçenekleri, Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avşa Adası Ulaşım

Avşa Adası Ulaşım, Nasıl Gidilir?

Avşa Adası Tekirdağ, İstanbul ve Erdek üzerinden hareket eden feribotlar kullanılarak ulaşım sağlanmaktadır. Bursa, Eskişehir, Ankara ve İzmir gibi diğer yakın illerden gelen ziyaretçiler, Erdek iskelesinden kalkan Gestaş, Marmara Ro Ro, Adalar 1 gemilerini, Tekirdağ’dan gelecek misafirler Ceyport limanından kalkan Adalar 1 gemisini ve İstanbul’dan gelecek misafirler ise Bostancı-Yenikapı iskelesinden kalkan İDO hızlı feribotlarını kullanarak Avşa Adası’na ulaşım sağlayabilirler. Kadıköy’den Avşa Adası’na ulaşım için Bostancı İDO seferleri kullanılmalıdır.

Kısacası Avşa Adası ulaşım seçenekleri ve Avşa Adası’na nasıl gidilir cevabı İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten feribot ve deniz otobüsleridir.

Balıkesir Avşa Adası’na yaz aylarında yaz sezonunda İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten hareket eden arabalı feribotlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Kış aylarında İstanbul’dan ulaşım mümkün olmamaktadır. Kış aylarında Erdek, Erdek Narlı ve Tekirdağ’dan hareket eden Adalar 1 ve Gestaş arabalı feribotları ile ulaşım yapılmaktadır.

avsa-adasi-ulasim

AVŞA ADASI

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avşa Adası‘na Bursa, Eskişehir, Ankara, İzmir dahil yakın illerden geleceksiniz Erdek iskelesinden Gestaş, Adalar 1 yada Marmara Roro arabalı gemilerini kullanmalısınız.

Erdek’ten Avşa Adası’na ulaşım ortalama 2 saattir. Tekirdağ’dan Avşa Adası 4 saat, İstanbul’dan ise 3,5 saattir.

İstanbul’dan en hızlı Yenikapı, Bostancı ve Avcılar’dan Avşa Adası’na İDO iskelesinden 3 saatte gelen yolcu gemisi ile ulaşabilirsiniz. İdo feribotları Avcılar’dan özel sefer düzenlemektedir. Yenikapı-Bostancı seferleri birbirine bağlantılı Avcılar seferi ise sadece hafta sonları ayrı hatlarda yapılmaktadır. Tekirdağ’dan ise Akport Gümrük Limanı’ndan Avşa’ya arabalı feribotlarla ulaşabilirsiniz.

adakart-avsa-adasi-ucuz-ulasim

AVŞA ADASI ADA KART

Avşa Adası’na En Ucuz Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Avşa Adası’na en ucuz gitmek için İDO web sitesi üzerinden promosyon bilet alarak kişi başı 480 TL’den başlayan fiyatlarla yolculuk yapabilirsiniz. Tekirdağ ve Erdek’ten ucuz gitmek için ise Marmara Adalar Belediyesi’nden ADA Kart çıkartabilirsiniz. Belediyeden alınan Ada Kart sadece Adalar 1 gemisinde geçmektedir. Gestaş ile ucuz seyahat içinse Gestkart almalısınız. Bunun ise e-devlet uygulamasından alacağınız Avşa Adası birinci adresli ikametgahınız ile Gestaş gişelerine başvurmak yeterli olacaktır. 65 yaş üzeri yolcular ve öğrenciler içinde 2023 eylül ayından beri Gestaş Bireysel Ada Kart uygulamasına geçmiştir.

İstanbul’dan Avşa Adası’na Ulaşım

Avşa Adası’na İstanbul Yenikapı, Bostancı ve Avcılar’dan İDO deniz otobüsüyle 2 saat 45 dakika uzaklıktadır. Yaz sezonunda İstanbul’dan her gün deniz otobüsü seferleri yapılmakta olup, hafta sonları ek seferler yapılmaktadır. Sonbahar ve İlkbahar dönemimde ise İDO seferleri sadece hafta sonu gerçekleşmektedir. İDO Avşa Seferleri sayfamızdan güncel sefer saatlerine ulaşabilirsiniz. Temmuz ayından itibaren İDO’nun Avcılar seferleri Avşa’ya başlamaktadır. İDO bilet fiyatları 2024 yılında 750 TL’ye kadar yükselmektedir.

Avcılar’dan Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avcılar’dan Avşa Adası’na yaz aylarında İDO ile gidebilirsiniz. Haziran ayında başlayan seferler 5 Eylül’e kadar sürmektedir. Her gün 11:40’ta İDO Avcılar iskelesinden, 15:00’da ise Avşa iskelesinden karşılıklı hızlı feribot seferleri düzenlenmektedir. Diğer dönemlerde Yenikapı’ya gelerek İDO seferlerini kullanabilirsiniz. Kış aylarında Tekirdağ hattını değerlendirebilirsiniz.

Sirkeci Sarayburnu’ndan Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Sirkeci Sarayburnu üzerinden Avşa’ya özel aracınız ile gitmek istiyorsanız buradan Tekirdağ’a geçip Akport Gümrüklü Limanı’ndan Tekirdağ Avşa gemilerini kullanabilirsiniz.

Silivri’den Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Yaz aylarında Tekirdağ’dan haftanın her günü saat 16.00’da Öz Kaptan Gemisi gitmektedir. Silivri’de bulunan Uçar Turizm, Yolunda Turizm araçları ile Tekirdağ’a gelip buradan da Öz Kaptan Gemisi’ni kullanabilirsiniz. Öz Kaptan Gemisi’ne hem araçları hem de yolcuları kabul etmektedir.

Erdek’ten Avşa’ya Nasıl Gidilir?

Erdek’ten Avşa’ya gitmek için GESTAŞ, ADALAR 1 ve Marmara Roro gemilerini kullanmalısınız. Erdek’ten Avşa’ya feribot ile gitmek 2 saat sürmektedir. Bu gemilerin tamamı araç kabul etmektedir. Gemilerde araç ile birlikte sadece şöför ücreti bilete dahil olup bunun haricinde diğer yolcular ücrete tabidir.

Erdek’ten Avşa Adası’na bilet fiyatları 40-100 TL arası yolcu türüne göre değişmektedir. İndirimli yolcululuk yapmak için GESTAŞ’ın Gest Cart sahibi olmanız gerekmektedir.

Aracınız ile Erdek’ten Avşa’ya gitmek istiyorsanız en az 2 saat önceden Erdek iskelesine giriş yapıp sıraya girmeniz önemle duyurulur. İskelede rezervasyon sistemi yoktur. Erdek ve Avşa iskelesine otomobil girişi 25 TL’dir.

Tekirdağ’dan Avşa Adası’na Ulaşım 

Tekirdağ – Avşa  arası ulaşım yaz – kış araçlı gemiler aracılığı ile 3,5 saatte sağlanmaktadır. Tekirdağ’dan Avşa Adası’na gitmek için ÖZ KAPTAN, ÖMER KAPTAN, YAVUZ NAZ, ADALAR 1 ve MARMARA RORO GEMİLERİ sefer saatlerini web sitemizden öğrenebilirsiniz.

Avşa Adası Feribot Saatleri 2024

Tekirdağ – Avşa;

  • 15:30 (TEKİRDAĞ ADALAR 1)
  • 11:15(AVŞA ADALAR 1)

 Erdek – Avşa;

  • 09:00(ERDEK ADALAR 1)
  • 11:00(ERDEK GESTAŞ)
  • 19:00(ERDEK GESTAŞ)
  • 06:00(AVŞA GESTAŞ)
  • 16:45(AVŞA GESTAŞ)
  • 18:45(AVŞA ADALAR 1)

Tüm Avşa Adası Feribot Saatleri için tıklayınız.

Güncel İdo Yenikapı-Bostancı-Avcılar-Avşa Seferleri için tıklayınız!
 

Avşa Adası Ulaşım Seçenekleri, Avşa Adası’na Nasıl Gidilir? Misafir Yorumları 0 DOĞRULANMIŞ YORUM