Avşa Adası İklim Özellikleri

avsa-adasi-iklimi

Avşa Adası iklimi yaz aylarında sıcak ve nemli kış aylarında soğuk ve yağmurludur. İklimi özellik olarak Marmara, Akdeniz ve Karadeniz iklimi beraber görülmektedir. Çeşitli iklimlerin etkilerine bağlı olarak bölgede özellikle yaz aylarında farklı rüzgar, sıcaklık ve yağışlar bulunabilmektedir. Örneğin adada bir taraf poyraz eserken diğer taraf lodos esebilmektedir.

Avşa Adası iklim özellikleri çeşitli iklim tiplerinin ayrı incelenmesiyle beraber değerlendirilebilmektedir. Yaz aylarında genel sıcak hava turistik açıdan ada ve civarını daha çok ziyaret edilecek hale getirmektedir. Bölgede sıkıcı olmayan sıcaklar yaz boyunca etkisini göstermektedir. Tarihte adanın deniz suyunun şifalı olduğu geçmektedir. Bölgenin havasının nem sorunu yaşayan bazı kişilere iyi geldiği baş ağrısı yorgunluk yapmadığı bilinmektedir.

Aylara Göre Avşa Adası İklim Özellikleri

Avşa Adası iklim özelliklerinde en soğuk ay Ocak ayı olarak kaydedilmektedir. Yaz aylarında ise alçak basınç nedeniyle en sıcak ay temmuz ayında 34 derece civarında seyretmektedir. Temmuz ay ortalamaları bazı senelerde daha yüksek olabilmektedir.

Avşa Adası hava durumu incelemelerinde en çok yağmurun olduğu dönem Aralık ayıdır.  Kar görülen aylar ise nadir olarak yaşanmakla beraber Ocak-Şubat dönemidir.

Marmara Bölgesine Benzer İklim Yapısı Vardır

Marmara Bölgesi genel iklim özellikleri Avşa Adası ikliminde yaygın görülmektedir. Geçişli ve türleri fazla iklimlerde ılıman özellikler ağır basmaktadır.

  • Karadeniz iklimi özellikleri kendisini fırtına ve soğuklarla göstermektedir. Kuzey doğudan gelen rüzgarlar nedeniyle dönemsel olarak sert iklimler olmaktadır. Sonbahar döneminde kendisini daha çok belli eden bu iklim çok uzun sürmemektedir.
  • Akdeniz karasal etkisinin görüldüğü Avşa Adası yaz dönemlerinde bazen kuru sıcaklarla kendini belli etmektedir.
  • Kış döneminde özellikle Avrupa, Balkanlar’dan gelen soğuk hava, karı da bölgede yer yer gösterebilmektedir.
  • İlkbahar döneminde Avşa Adası civarında ılıman iklim özellikleri kendini hissettirmektedir. Kısmen soğuk ve yağışlı özellikleriyle Karadeniz iklim özellikleri bu dönemde kendini belli etmektedir.

Avşa Adası hava durumu özellikleri genel olarak değişken bir yapıda olduğu için sabit bir özellikten de tam olarak bahsedilmemektedir. Cephe iklim özelliği değişimlerinde civardaki deprem fay hattı aktifliğinin de önemi bulunmaktadır. Yer kırıklarında meydana gelen değişiklikler iklim özelliklerini de etkileyebilmektedir.

Avşa Adası İklim Özellikleri Misafir Yorumları 0 DOĞRULANMIŞ YORUM