Avşa Adası Gezilecek Yerler Listesi 2024 | En İyi 15 Yer

avşa adası gezilecek yerler

Avşa Adası gezilecek yerler listesi güncellendi. 2024 yaz sezonunda mutlaka gidip görmeniz gereken 15 yer ve Avşa Adası’nda yapılacak aktiviteler listesi ile sizde tatilinizi dolu dolu geçirin.

Avşa Adası Gezilecek Yerler 2024

Avşa Adası 36 kilometrekare alana sahiptir. Avşa’da ki 15 farklı gezi rotası ve yapılacak 10 farklı etkinlik sayesinde yaz tatilinizi son derece renkli kılabilirsiniz. Merkezde yürüyerek gezilecek yerler sayfamızda özellikle belirtilmiştir. Avşa’nın en popüler koyları ve şarap fabrikalarını kendi aracınız ile gezebileceğiniz gibi taksi, minibüs veya ATV kiralaması yaparak ta keşfedebilirsiniz.

AVŞA ADASI DEĞİRMENARDI

AVŞA ADASI DEĞİRMENARDI

1-Değirmenardı Mevkii

Avşa merkezde Değirmenardı mevkii gezilecek yerler arasındadır. Adaya indiğinizde iskelenin sol tarafında kalmaktadır. 1 km kadar sahilden yürüdüğünüzde Değirmenardı mevkiine ulaşabilir burada akşamları gün batımına şahit olabilir gün boyunca ada renkli atmosferinde resim çektirebilirisiniz.

Konum Linki

BÜYÜLÜBAĞ ŞARAP FABRİKASI

BÜYÜLÜBAĞ ŞARAP FABRİKASI

2-Büyülübağ ve Bortaçina Şarap Fabrikaları

Avşa Adası ziyaretinizde şarap severler için güzel bir haber Bortaçina ve Büyülübağ şarap fabrikasını gezilebiliyor ve aynı zamanda şarap tadımı da yapılabiliyorsunuz. Fabrikalar da yapılan şaraplar Ada karası adı verilen üzümlerden yapılıyor ve muhteşem bir lezzete sahiptir. Eğer şarap seviyorsanız kesinlikle bu şarabın tadına bakın. Tarihi mekanlarda Rum döneminden kalma tarihi yapılara rastlayabilirsiniz.

Büyülübağ Konum Linki

Bortaçina Konum Linki

AVŞA ADASI PLAJI

TÜRKELİ SAHİLİ

3-Türkeli Sahili

Eski ismi Türkeli olan Avşa Adası’nın dört bir yanının deniz olması nedeniyle size ilk önereceğimiz tabii ki de denize girmek olacaktır. 3 km uzunluğundaki merkez sahilinde denize girebilir şemsiye şezlonk kiralayabilirsiniz. Ayrıca iskelede kiralık olan tekneler çok uygun fiyatlıdır, tekne kiralayabilir ve koyları istediğiniz şekilde gezebilirsiniz. Ada da ayrıca Türkeli isimli başka bir köy yoktur.

Konum Linki

bahar aqua

YİĞİTLER KÖYÜ

4-Yiğitler Köyü

Adanın güneyinde merkeze 5 dakika mesafedeki Yiğitler Köyü‘nü mutlaka görmelisiniz. Yiğitler Köyü’ndeki plajda denize girebilirsiniz. Köyde bulunan 2 adet türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Yiğitler’e merkezden her yarım saatte bir minibüs servisi vardır.

Konum Linki

şahintepesi

ALTINKUM KOYU

5-Altınkum Koyu

Yiğitler Köyü’nün hemen bitişiğindedir. İsmi gibi Altınkuma sahip plajda 3 adet beach club tarzı cafeler vardır. Gelen turistlerin uğrak noktası olan Altınkum Koyu’nda denize girmeden Avşa’dan dönmeyin.

Konum Linki

avsa-sahintepesi

ŞAHİNTEPESİ

6-Şahintepesi

Görüntüsü şahini andıran tarihi kayalardan oluşan doğa yapısı ile Şahintepesi Altınkum Koyu’ndadır. Burada 1 adet restaurant vardır. Şahintepesinin ev yapımı köftesi, kalamarları ve midye tavası meşhurdur. Yemeden dönmeyin!

Konum Linki

karadut plajı

KARADUT PLAJI

7-Karadut Koyu

Altınkum’dan sonra gelen Karadut Koyu’nda uzun ferah bir plaj ile 2 adet çay bahçesi vardır. İsmini koyda bulunan Karadut ağacından almaktadır.

Konum Linki

avşa adası kadınlar plaji

KADINLAR PLAJI

8-Kadınlar Plajı

İsmi gibi sadece kadınlara ait olan plaj Karadut koyundan sonra gelmektedir. Üzüm asmalarının içinden patika yollardan gidilen Kadınlar plajı bölgeyi diğer tatil köylerinden farklı kılmaktadır. Ancak burada herhangi bir cafe yada wc yoktur.

Konum Linki

ÇINAR KOYU AVŞA

ÇINAR KOYU

9-Çınar Koyu

Adanın tam arkasında kalan Çınar Koyu adanın en büyük plajına sahiptir. Burada Ayanya Beach, Mert Restaurant, Deniz Yıldızı, Tarihi Çınar Restaurant İsmet’in Yeri isimli ücretli plajlı yada ücretsiz denize girilebilen plaj alanları vardır. Suyu ve kumu bizce en güzel plaj Avşa’da Çınar Koyu’dur.

Konum Linki

kumtur koyu

KUMTUR PLAJI

10-Kumtur Koyu

Çınar Koyu’ndan sonra gelmektedir. Avşa Adası’nın son noktasıdır. Burada özel işletme yoktur. Daha çok özel villalar hakimdir.

Konum Linki

avsa-adasi-manastir-koyu-plaji

MANASTIR KOYU

11-Manastır Koyu

Adanın hemen yanıbaşında olan Manastır Koyu tarihi bir yapıya sahiptir. Bizans ve Rum dönemine ait kalıntılar koyda varlığını göstermektedir.

Konum Linki

mavi koy

MAVİ KOY

12-Mavikoy

Değirmenardı mevkiini geçtikten sonra Mavi Koy’a ulaşırsınız. Burada teknenizi bağlayabileceğiniz uzun bir liman vardır. Kumsalı küçük ama oldukça temizdir. Denizi sığdır. Siteler mevkii buradadır. Özkan Sitesi’ni geldiğinizde gezmenizi öneriyoruz. Size şiddetle gidip görün diyebileceğimiz ve doğanın eşsiz güzelliğini görebileceğiniz Mavikoy’dur.

Konum Linki

squadron bar

BARLAR SOKAĞI

13-Barlar Sokağı

Merkezde barlar sokağında gece 02:00’a kadar devam eden eğlencelere mutlaka katılmalısınız.

Konum Linki

avsa-adasi-beyaz-saray-koyu-plaji (1)

BEYAZSARAY KOYU

14-Beyazsaray Koyu Plajı

Beyazsaray koyu adanın en çok merak edilen gizemli koylarından biridir. Bölgede bir adet otelin yer alması dışarıdan denize girmek isteyen kişiler için ideal değildir. Bu yüzden sizlere adaya geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Beyazsaray Koyu Plajını görmeyi öneriyoruz.

Konum Linki

marmara adası

MARMARA ADASI

15-Marmara Adası

Feribot seferleri ile Avşa karşısındaki Marmara Adası’nı gezebilir ve görebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük ikinci olan Marmara Adası mutlaka görülmeye değer bir doğa güzelliğine sahiptir.

Konum Linki

AVŞA

AVŞA

Avşa’da Yapılacak En Güzel Aktiviteler Nelerdir?

Avşa Adası doğası itibari ile dört tarafı sularla çevrili bir ada olduğu için Avşa’da yapılacak aktiviteler denince ilk akla gelenler; kuşkusuz Tanz’a gitmek, denize girmek, yüzmek, kanoya binmek, deniz bisikleti ve tekne kiralayıp tur yapmaktır Ayrıca havuzlu otellere de gidip kalabilir yada bu tesislerin havuzlarında gidip dışarıdan giriş sağlayabilir yüzebilirsiniz.

Salı günü kurulan semt pazarını mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sahilde incik ve boncuk ürünlerine çok rastlayacağınız standlarda görmediğiniz ve enteresan el işi ürünler dikkatinizi çekebilir. Saçlarınıza boncuk ördürebilir gerçek yada geçici dövme yaptırabilirsiniz.

avsa-yuzme

YÜZME

1-) Yüzme

Otuzdan fazla koyu bulunmaktadır. Bu koylar arasında ilk 5’te merkez plajı, Altınkum koyu, Çınar koyu, Karadut Koyu ve Manastır Koyu yer almaktadır. Avşa’da yüzme aktivitesi yapmadan mutlaka dönmeyin. Bakınız Avşa Adası Koyları

balıkçı erol

BALIK RESTAURANTLARI

2-) Rakı Balık Keyfi

Eğer alkol alıyorsanız rakı balık keyfi denize sıfır restoranlarda yapmalısınız. Kullanmıyorsanız yine de bu eşsiz atmosferi tadıp canlı müzik eşliğinde yemeğinizi sevdikleriniz ile birlikte denize sıfır restaurantlarda yemelisiniz. Bakınız Avşa rakı balık restaurantları. Diğer Avşa lezzetleri için tıklayın

squadron bar

SQUADRON BAR

3-) Barlarda Gece Hayatı

Meşhur barlar sokağı bulunmaktadır. Burada hizmet veren 5 farklı bar gece 02:00’a kadar sınırsız eğlence sunarak Avşa’ya gelen misafirlere doyumsuz bir yaz gecesi sunmaktadır. Adaya geldiğinizde kesinlikle gece hayatının tadını çıkartın.

 • Martı Bar,
 • Rago Club,
 • Orta Bar,
 • Gıybet Bar,
 • Yaren Türkü Evi.

Detaylı bilgi için bakınız Avşa barları

avsa-plaji (3)

SU SPORLARI

4-) Deniz Bisikleti ve Su Oyunları

Avşa’da jet ski, muz, ringo gibi aktiviteler yaz aylarında misafirlere sunulmaktadır.  Yarar Otel önünde ve Çınar Otel önünde iki farklı yerde deniz bisikleti kiralamaktadır. Bakınız Avşa Adası su sporları.

avsa-adasi-bisiklet-kiralama

ATV MOTOR KİRALAMA

5-) Elektrikli Motorsiklet ve Bisiklet Kiralama

Adaya geldiğinizde gezilecek o kadar çok yer vardır. Bunların çoğu Ada genelindeki koylar, üzüm bağları, tarihi eserler, yatır gibi gezi turizmine katkıda bulunan yerlerdir. Bu kadar çok yeri gezebilmek yürüyerek tabi ki de zordur. Bu yüzden elektrikli bisiklet yada ATV motorsiklet kiralayabilirsiniz.

olta balıkçılığı

6-) Balık Tutma

Şehirde doğal deniz mahsüllerine hasret kalmış olabilirsiniz. Bunun için iskelede çıkan balıklardan tutabilirsiniz. Ayrıca tekne kiralayıp Avşa’ya gezerek balıkçılık aktivitesini devam ettirebilirsiniz.

AVŞA LÜNAPARK

LÜNAPARK

7-) Lünapark Keyfi

Bir çoğunuzun çocukluğunuza dönmek istediğinizi biliyoruz. Bunun için sizlere müthiş bir haberimiz var. Avşa’da yaz aylarında açık olan bir lünapark var. Atlıkarıncadan çarpışan arabaya kadar bir çok oyuncak sizi ve çocuğunuzu eğlendirmek için hizmet veriyor.

avşada mangal yerleri

MANGAL YERLERİ

😎 Mangal Yapmak

Sakin olan Kumtur, Atanaş, Mavikoy’da yaz başı veya yaz sonundaki boş zamanlarda mangal yapabilirsiniz. Bunun için Avşa Adası mangal yerleri sayfamızı incelemenizi öneriyoruz.

AQUAPARK-HAVUZ

AQUAPARK-HAVUZ

9-) Aquapark Keyfi

Eğer tatile gelip denizden sıkıldıysanız sizler için çok güzel bir haberimiz var. Avşa’da aquaparklı otellere dışarıdan ücretli giriş yapabilir ve aquapark keyfinizi başlatabilirsiniz.

AVŞA ADASI 2017

ADA MERKEZ SAHİLİ

 

Aracınız ile adanın dört bir yanını turlayıp adanın güneyinden devam ettiğinizde direk koylara gidebilirsiniz dönüşte ise Koylardan Yiğitler Köyü’ne geçip farklı bir rotadan yeniden Avşa’ya varabilirsiniz.

tanz disco

TANZ DİSCO

10-) Discolarda Sabaha Kadar Eğlence

Tatilinizde kuskusuz gece hayatı yapılacak planlar arasında olmalı! Gece hayatı öncesinde Avşa Adası’nda denize sıfır restaurantlarda rakı balık keyfi yapmanızı öneririz

 • Tanz,
 • Liatris,
 • Arena.

Avşa’da gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler yazımızı bitirirken Avşa’nın bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri kuşkusuz eğlence dolu gece hayatı, uygun fiyatlı denize sıfır otelleri, sahil kenarında yenen birbirinden lezzetli akşam yemekleri ve denizin temizliğidir. Uygun fiyatlı otelleri de tatil severler tarafından ucuz konaklama imkanı sunması ile birlikte gezilecek yerlerin şehir merkezinde olması ve denize girmek için bir çok farklı koya sahip olmasıdır.

 

Avşa Adası Gezilecek Yerler Listesi 2024 | En İyi 15 Yer Misafir Yorumları 3 DOĞRULANMIŞ YORUM
 1. Müge

  06 Nis. 2024

  Bence Avşa adası gezilecek yerler arasında en güzel yer karadut plajıdır. oradaki koyu çok seviyorum hem zor yüzülmüyor hemde çok temiz.

 2. hande

  05 Mar. 2024

  Harika yerleri listelemişsiniz Avşa adası’ndan çok sevdiğim çınar koyu favori yerim.

 3. arel

  13 Kas. 2023

  2024 yazında mutlaka gideceğiz. Trabzon’daki sevdiklerimizden adını pek duyduk. Görüşmek üzere.